7 najlepszych sposobów na czystą kuchnię

sposoby na czystą kuchnię

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, gdzie powinien panować nieskazitelny porządek. Niezwykle modne stały się kuchnie otwarte na salon, najczęściej w kolorze białym z lakierowanymi frontami meblowymi. Jednak nie tylko dlatego powinniśmy wyjątkowo zadbać o wizerunek tego pomieszczenia. Bród oraz resztki jedzenia są najlepszą pożywką dla pleśni i bakterii. Co zrobić aby miejsce przyrządzania i spożywania posiłków lśniło czystością? Oto kilka niezawodnych sposobów aby zadbać o estetykę tego miejsca:

Sposoby na czysta kuchnię

  1. Najważniejsza jest systematyczność. Blaty oraz fronty meblowe regularnie przecieramy wilgotną szmatką zwracając uwagę na okruszki, które mogły by zarysować delikatne powierzchnie podczas sprzątania. Pamiętajmy, że podczas smażenia na meblach osadza się tłuszcz, który skutecznie niszczy nasze wyposażenie wnętrza.
  2. Jeżeli podczas gotowania coś nam się przypaliło lub wykipiało, zaraz po wystygnięciu umyjmy zabrudzone sprzęty. Jeśli jesteśmy posiadaczami płyty ze stali nierdzewnej, używajmy specjalnych detergentów i uważajmy aby nie zarysować delikatnej powierzchni.
  3. Zadbajmy o okap. Zapoznajmy się z instrukcją producenta w jaki sposób wymieniać filtry i jakich rodzajów używać. To ważne narzędzie w walce z tłuszczem.
  4. Raz w tygodniu zaglądajmy do naszej lodówki i wyrzucajmy nieświeże produkty, najlepiej w ogóle nie doprowadzajmy do marnowania żywności. Nowoczesne lodówki co prawda nie wymagają częstego rozmrażania ale jeśli tylko zauważymy nadmiar skraplającej się wody na ściankach, czy zbyt duże nagromadzenie lodu w zamrażarce, warto rozmrozić i dokładnie wyczyścić sprzęt.
  5. Jeśli zabrudzimy piekarnik, posypujemy go na świeżo solą i wycieramy ręcznikiem papierowym. Ruszty natomiast odstawiamy na kilka godzin do ciepłej wody, a potem czyścimy ryżową szczotką.
  6. Zlewozmywak po zakończonych pracach wycieramy do sucha. Jeśli wylewamy niedopitą herbatę lub inne ciemne barwiące płyny, z automatu myjemy zlew aby nie powstały mało estetyczne zacieki. Można również położyć na spód ochronną matę, aby nie powodować zarysowań.
  7. Żadna kuchnia nie lubi wilgoci. Jeśli więc gotujemy pamiętajmy o intensywnym wietrzeniu pomieszczenia, aby para nie osadzała się na frontach meblowych.

Kolorystyka w kuchni

Aby nasza kuchnia stała się miejscem estetycznym i klimatycznym zadbajmy o odpowiednią kolorystykę i dodatki w jej wnętrzu. Wybierajmy blaty o gładkiej strukturze i nieco stonowanej ciemniejszej fakturze, aby uniknąć widocznych ewentualnych zarysowań lub trudno zmywalnych plam. Zwracajmy również uwagę na powstawanie odcisków palców na sprzętach. Używajmy mokrych chusteczek do czyszczenia zewnętrznej warstwy lodówki, czy piekarnika a na pewno uzyskamy wymarzone efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.