Dywan w salonie – dlaczego warto go mieć?

dywan w salonie

Przedmiot ten wydaje się dzisiaj mało popularny – kojarzy się raczej z mieszkaniem babci lub z zaczarowanym przedmiotem z bajek. Warto jednak zdecydować się na jego odświeżoną wersję i przekonać się, jak bardzo odmieni wnętrze. O czym mowa? O dywanie.

Chociaż gołe podłogi wyglądają bardzo nowocześnie i są łatwe do mycia, warto zastanowić się jednak nad przykryciem chociaż ich części. Dywany do domu występują obecnie w wielu wzorach i potrafią mieć bardzo nowoczesny design. Są czymś, co dosłownie i w przenośni ociepli podłogę, a do tego wspaniale ozdobią wnętrze, nie będąc przy tym zbędnym przedmiotem, który tylko się kurzy.

Dywan w salonie – cieplej i przytulniej

Tak działa nasz wzrok oraz umysł, że wszystko to, co miękkie, wywołuje wrażenie komfortu i pomaga nam się odprężyć. Obecność dywanu w salonie podpowiada, że jest to przestrzeń, w której można odpocząć, być sobą, chodzić boso i siedzieć na podłodze, kiedy nas najdzie ochota. Kiedy kupujemy [b]dywan do salonu[/b], nadajemy temu pomieszczeniu większą przytulność. Jednocześnie ten dodatek zawsze niesie ze sobą odrobinę luksusu – nie jest przecież wyposażeniem niezbędnym i podstawowym.

Jeżeli mamy położone piękne panele lub naturalne deski, nie musimy ich całych zakrywać. Do dekoracji i uzupełnienia wystroju wystarczy mały dywan. Można go umieścić przed kanapą, żeby stanowił idealny miejsce do postawienia bosych stóp, pod równie dekoracyjnym stoliczkiem lub konsolą, aby zapobiegł rysowaniu podłogi, albo przed kominkiem. Dywan shaggy, czyli przypominający długie futro, będzie idealny do miejsc, gdzie nasza rodzina ma zwyczaj siadać i kłaść się na podłodze – np. podczas oglądania filmów albo wspólnej zabawy. Trzeba tylko uważać w przypadku dzieci bawiących się małymi zabawkami – musimy dokładnie je później pozbierać, aby nie zgubiły się i nie zostały wciągnięte w odkurzacz.

Ogólnie można powiedzieć, że dywan do salonu powinien być estetyczny, wygodny i łatwy do utrzymania w czystości. Liczy się, aby był miękki i z dobrej jakości włókien.

Jak wybrać dywan do salonu

Zasady łączenia ze sobą kolorów – oraz przykłady twórczego ich łamania – można znaleźć w wielu miejscach. Przydatnym narzędziem jest koło kolorów, a na pewno bezpiecznym rozwiązaniem – dobieranie nowych elementów wystroju do tych już we wnętrzu obecnych. Wiele osób obawia się jednak, że dywany do domu nadają pomieszczeniom staroświeckiego charakteru. Niekoniecznie musi tak być.

Zarówno w wielkich sieciach, jak i małych wytwórców można znaleźć nowoczesne dywany w geometryczne desenie, z najmodniejszymi wzorami i w czystych, kontrastowych kolorach. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest też gładki dywan. Trzeba jednak w tym wypadku uważać, aby całe wnętrze nie było bez wyrazu, dlatego powinien się w nim znaleźć inny element z charakterem.

Tradycyjne, bogate i inspirowane orientem wzorzyste dywany znakomicie prezentują się w zestawieniu z meblami z litego drewna i pokrytymi fornirem, tworząc atmosferę vintage – co przy nastrojowym oświetleniu także ma wiele uroku. Dobrze utrzymane i niezagracone wnętrze będzie sprawiało bardzo pozytywne wrażenie.

Zalety dywanów w domu

Miękki dywan może mieć wiele zalet. Jednym jest funkcja dekoracyjna, dzisiaj często niedoceniana. Innym przyjemne wrażenia, jakie płyną z dotykania stopami powierzchni o złożonej fakturze – to może być mały sposób na codzienny relaks i rytuał oznaczający, że w domu możemy się odprężyć. Dodatkowe zalety, jakie przynoszą nam dywany do domu, to wyciszenie i ocieplenie pomieszczeń. Zimą podłoga stanie się cieplejsza i przyjemniejsza. Natomiast każdy, kto ma pod sobą sąsiadów wyczulonych na dźwięki, w tym takie zwykłe jak chodzenie i zabawy dzieci np. samochodzikami, z pewnością doceni wyciszające zalety dywanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *