Jak pomalować pokój? – garść przydatnych informacji

jak pomalować pokój

Aranżacja wnętrz nie jest zadaniem łatwym, ponieważ wymaga starannego doboru odpowiednich elementów tworzących harmonijną całość. Ostateczny wygląd pomieszczenia zależy od rodzaju mebli, zastosowanego oświetlenia oraz koloru ścian. W tym wypadku klienci mogą nie tylko samodzielnie wybrać odcień farby, ale również pomalować ściany samodzielnie. Wielu z nich zastanawia się jednak nad tym jak pomalować pokój, by prezentował się on schludnie i estetycznie.

Czy warto malować ściany samodzielnie?

Malowanie ścian w pokoju można zlecić firmie remontowej lub wykonać je samodzielnie. Skorzystanie z usług specjalistów ma swoje zalety. Niemniej jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz zwykle odległym terminem wykonania usługi. Samodzielne malowanie ścian może być wykonane w dogodnym momencie. Umożliwia również znaczne oszczędności i daje dużo satysfakcji.

Jak pomalować pokój samodzielnie?

Samo malowanie pokoju nie jest zadaniem trudnym. Wymaga ono jednak odpowiedniego rozplanowania pracy oraz staranności. Od jakości wykonanej pracy zależy bowiem efekt końcowy. Przed przystąpieniem do pracy należy wybrać odpowiedni kolor farby. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany kolor może wpłynąć na optyczne powiększenie lub pomniejszenie przestrzeni. Aby optymalnie dobrać kolor farby warto skorzystać z kilku próbek. Ostateczny kolor zależy bowiem od stopnia naświetlenia pomieszczenia czy jego wielkości i może się nieco różnić od wskazanego na próbniku. Ponadto podczas wyboru koloru można skorzystać również z programu do aranżacji pomieszczeń. Należy również pamiętać o tym, że neutralny odcień koloru ścian pomaga wyeksponować zawieszone na nich dodatki.

Jak przygotować ściany do malowania?

Przed przystąpieniem do malowania należy starannie zabezpieczyć podłogę oraz wyposażenie pokoju przed zniszczeniem. Dobrze jest wynieść przedmioty lub osłonić je folią malarską. Malowanie dobrze jest zaplanować na słoneczny, bezdeszczowy i niezbyt ciepły dzień. W ten sposób farba będzie mogła szybko schnąć, a prace nie będą zbyt uciążliwe. Przed malowaniem należy przygotować papier ścierny, mydło malarskie, gąbkę, taśmę malarską, gładź lub gips, oraz kuwetę, pędzel oraz wałek. Niektóre przedmioty są niezbędne jedynie w przypadku konieczności usunięcia drobnych pęknięć i uszkodzeń ściany. Malowanie ścian wymaga również wyboru odpowiedniej farby. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że farby mogą mieć połyskujące lub matowe wykończenie, a także strukturalne. Oczywiście należy zakupić odpowiednią ilość farby, doliczając około piętnastu procent zapasu.

Jak przeprowadzić malowanie pokoju?

Przed malowaniem powierzchni należy ocenić ich stan. W niektórych bowiem sytuacjach konieczne okaże się użycie środka gruntującego. W innym przypadku wystarczy przemycie podłoża wodą z dodatkiem mydła malarskiego i gąbki. Następnie należy wyznaczyć granice poszczególnych kolorów oraz przygotować farbę, w tym starannie ją wymierzać. Farbę można nakładać za pomocą pędzla lub wałka. Zależy to przede wszystkim od wielkości pomieszczenia oraz efektu jaki ma być osiągnięty. Niektóre farby wymagają rozcieńczenia wodą, inne są od razu gotowe do użycia. Malowanie sufitu warto zaczynać od okolic okna, natomiast ścian od trudno dostępnych miejsc. Każda warstwa farby powinna być pozostawiona do wyschnięcia. Po zakończonej pracy należy usunąć taśmy i folie malarskie oraz starannie umyć sprzęt wykorzystywany do malowania.