Prosta doniczka – jaki kwiat wybrać jako pierwszy?

Właściwa pielęgnacja roślin wymaga lat praktyki, podczas której każdy miłośnik kwiatów doniczkowych prawdopodobnie doświadczył bolesnej porażki. Do największych grzechów początkujących plantatorów zalicza się nadmierne podlewanie lub przesuszenie kwiatów oraz niewłaściwą ekspozycję na światło słoneczne. Dlatego ważne jest, aby poznać preferencje wybranej rośliny i znaleźć dla niej optymalne miejsce w domu.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Kto powinien postawić na nie wymagające kwiaty doniczkowe?
  • Które kwiaty nie wymagają pielęgnacji?

Kto powinien postawić na nie wymagające kwiaty doniczkowe?

Proste rośliny doniczkowe to idealne rozwiązanie dla osób zaczynających swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi. Sukcesy, jakie osiągniesz w pielęgnacji łatwych w uprawie doniczek, dodadzą Ci pewności siebie i utorują drogę trudniejszym roślinom do uprawy. Rośliny doniczkowe dla zapracowanych osób? W tym przypadku bardzo dobrze będą rosły również okazy proste i łatwe w uprawie! Jeśli dużo pracujesz, masz nieregularne godziny pracy lub często wyjeżdżasz służbowo, wybierz kwiaty, które wymagają podlewania np. co dwa tygodnie.

Które kwiaty nie wymagają pielęgnacji?

Chcesz udekorować swój dom zielonymi roślinami, ale nie masz czasu się nimi zająć? Mamy dla Ciebie rekomendację roślin, które są łatwe w obsłudze, nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a większość z nich wymaga jedynie niewielkiej ilości wody. Pierwszą z nich będzie zamioculcas. To niekwestionowany lider wśród roślin niewymagających. On odważnie znosi naprawdę niesprzyjające warunki, m.in. suche powietrze, brak światła i suszę. Rośnie i rozwija się doskonale, choć stosunkowo wolno, gdziekolwiek go umieścisz. To roślina, którą spotykamy w centrach handlowych, co jest najlepszym dowodem na to, że nie boi się żadnych warunków i nie robi na niej wrażenia tłumu! Jukka i draceny – liderzy w magazynowaniu wody. Są miłośnikami ciepła i słońca, najlepiej rosną na lekko suchej glebie. Potrafią skutecznie magazynować wodę – juka w grubych liściach i draceny w łodygach. Są to rośliny wymagają podlewania raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Kolejną jest sansewieria, znana również jako roślina wężowa lub „teściowa”, ma wyprostowane, twarde i atrakcyjne liście. Jest to roślina wymagająca światła słonecznego i umiarkowanego podlewania. Wąż doskonale znosi ruch i szybko przystosowuje się do nowych miejsc zamieszkania, dzięki czemu może być Twoim zielonym towarzyszem przez wiele lat. Następna roślina do polecenia jest grubosz. Ma grube, mięsiste liście, które magazynują wodę, więc nie musisz się martwić o zbyt częste podlewanie. Wiosną i latem Grubosz będzie czuł się komfortowo na balkonie lub tarasie, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym. Ostatnią do wyboru jest monstera. Jest bardzo łatwa w uprawie, wymaga niewielkiej pielęgnacji, jest odporna na suszę i świetnie czuje się zarówno w jasnych, jak i bardzo jasnych miejscach, a także w zacienionych miejscach i z dala od okien. Jest to roślina, która w stosunkowo krótkim czasie osiąga bardzo duże rozmiary! 

Pamiętaj, że nawet najmniej wymagające kwiaty wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie martw się! To nie będzie czasochłonne, skomplikowane ani drogie!

Zobacz też: Jakie są najbardziej popularne kwiaty doniczkowe w domu?