Automatyczne sterowanie światłem – Automatyka oświetlenia

Automatyka oświetlenia

Ludzie niezwykle szybko przyzwyczajają się do komfortu i wygody, tak naprawdę we wszystkich sferach życia, jednak to właśnie ich przestrzeń osobista czyli dom, jest tego najlepszym dowodem. Współcześnie mówi się o inteligentnych domach, czyli domach, które są niezwykle proste w obsłudze i utrzymaniu. Montuje się tam zatem na przykład automatykę oświetlenia, dzięki której sterowanie światłem w domu może odbywać się chociażby za pomocą telefonu komórkowego.

Rozwój nowoczesnych technologii dla domu

Automatyka oświetlenia weszła na zupełnie nowy poziom wraz z rozwojem telefonów komórkowych i dostępnych dla nich aplikacji. Dawniej sterować światłem można było za pomocą pilota. To i tak było niezwykle wygodne rozwiązanie, jednak na przykład po opuszczeniu mieszkania, gdy nie miało się pewności czy światło zostało wyłączone w każdym z pomieszczeń, zdalnie nie dało się z tym nic już zrobić. Odkąd pojawiły się specjalne aplikacje na telefony komórkowe czy tablety, za pomocą których można sterować oświetleniem w domu, inteligentny dom stał się naprawdę wygodnym miejscem do życia. Nawet z pracy czy lotniska, sklepu czy po prostu drugiego końca miasta można sterować oświetleniem w domu, włączać i wyłączać różnego rodzaju urządzenia kuchenne, odkurzacz czy na przykład nawilżacz powietrza.

Aplikacje w inteligentnym domu

Inteligentny dom to nie jest już propozycja tylko dla osób nieziemsko bogatych. Rozwój automatyki oświetlenia pozwala na montowanie tego typu urządzeń sterujących tak naprawdę u przeciętnego Kowalskiego, który za pomocą swojego telefonu komórkowego może włączać i wyłączać oświetlenie w całym domu, kierować kamerami monitorującymi bezpieczeństwo, albo załączać piekarnik, w którym tuż przed powrotem do domu podgrzeje się obiad. W przypadku sterowania oświetleniem z pewnością można mówić o jeszcze jednym aspekcie – bezpieczeństwie. To właśnie brak oświetlenia w domu przez kilka wieczorów z rzędu jest często sygnałem dla złodziei, że dom stoi pusty. Nieobecność gospodarzy w domu jest jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo kradzieży mienia. Możliwość sterowania oświetleniem za pomocą aplikacji w telefonie zwiększa zatem bezpieczeństwo nieruchomości pod nieobecność gospodarzy. Automatyka domowa i świetlna ma również swoja odpowiedniczkę w firmach, zakładach produkcyjnych i magazynach. Automatyka przemysłowa zapewnia nowoczesnym fabryka nie tylko innowacyjna produkcje i działanie ale także obsługę systemów świetlnych czy przeciwpożarowych.

Większe bezpieczeństwo dla Twojego domu

Każdy potrzebuje poczucia bezpieczeństwa w swoim domu. Chcemy również mieć pewność, że dom stoi bezpieczny gdy nas w nim nie ma. Sterowanie światłem i możliwość włączenia go o zaprogramowanych w aplikacji godzinach to zatem ogromna wygoda i rozwiązanie jeszcze niedostępne jakiś czas temu. Jednak inteligentne oświetlenie w domu to nie tylko możliwość sterowania nim na odległość za pomocą aplikacji. To również światło dostosowane do pory dnia, o natężeniu odpowiadającym nocy lub dniu. To zatem dyskretne światło w godzinach wieczornych i nocnych, dzięki któremu na przykład mieszkające w domu dzieci będą czuły się bezpieczniej, idąc samodzielnie do łazienki czy kuchni. Nowoczesne oświetlenie w inteligentnym domu nie wymaga zatem większych działań ze strony użytkownika, dopasowuje się wręcz do jego rytmu dnia, oraz umożliwia sterowanie nie tylko bezpośrednio z domu, ale też z dalekich odległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.