Rury gazowe w mieszkaniach są dla wielu osób zagadką. Czy muszą być żółte, czy można wybrać, co się chce? Dziś postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jakie muszą być rury gazowe?
  • O czym należy pamiętać malując rury gazowe?

Jakie muszą być rury gazowe?

Instalacje gazowe mogą być wykonane z dwóch rodzajów materiałów. Mogą to być rury miedziane lub stalowe. Przykładowo rury miedziane charakteryzują się ciągłością w trakcie obróbki, cienkimi ściankami i szczelnością dyfuzyjną. Rury stalowe są przepuszczalne dla gazów zewnętrznych oraz odporne na zgniatanie i rozszerzanie w niskich temperaturach.

O czym należy pamiętać malując rury gazowe?

Ogólnie przyjęty kolor kanałów wentylacyjnych to żółty. Przepisy nie narzucają nam określonej kolorystyki, warto o tym pamiętać. Z tego powodu nie ma przeciwwskazań do zmiany koloru. Dzieje się tak dlatego, że właściciele mieszkań malują rury w inny sposób, aby ujednolicić i „zamaskować” instalacje w domu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których w niektórych przypadkach właściciel domu decyduje się na uwidocznienie gazociągu. Zabieg ten nadaje wnętrzu nowoczesny lub industrialny wygląd. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać podejmując się takiego projektu. Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić szczelność instalacji. Może to zrobić uprawniony instalator lub osoba z firmy gazowniczej. Drugą kluczową kwestią jest pomalowanie samych rur, unikając połączeń śrubowych, filtrów powietrza, zaworów kulowych itp. Jednak w przypadku ponownego malowania tych połączeń należy liczyć się z pewnymi trudnościami. Personel gazowni może zalecić usunięcie farby podczas rutynowej kontroli obiektu. Rzeczywiście, analizatory gazu znajdują się w tych lokalizacjach. Na koniec pamiętaj, że w swoim mieszkaniu możesz malować tylko rury. Rzeczy znajdujące się na zewnątrz mieszkania (np. na schodach) muszą pozostać żółte – nie można ich malować. Przed rozpoczęciem pracy ważne jest przygotowanie powierzchni i wybór odpowiedniej farby. Z tym ostatnim nie będzie żadnego problemu. Farbę dobieramy kierując się jej przeznaczeniem. Zwróćmy uwagę na materiały, do jakich jest przeznaczony. Zalecana temperatura podczas takiego malowania wynosi od +5°C do +30°C 

Warto ostrożnie obchodzić się z rurami, aby ich nie uszkodzić i uniknąć wycieków podczas instalacji. Nie zapominajmy, że bezpieczeństwo jest przede wszystkim najważniejsze.

Zobacz także: Jak można zabudować rurę miedzianą?