Czy warto prowadzić gospodarstwo w sposób ekologiczny?

fotowoltaika dla rolnika

Gospodarstwa w sposób tradycyjny prowadzono od setek lat. Teraz, kiedy tak wielki nacisk kładzie się na ekologię we wszystkich niemal dziedzinach życia, niektórzy rolnicy postanowili dostosować się do nowych trendów. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane gospodarstwa ekologiczne. Tylko czym one właściwie są? Czy warto się tym zainteresować?

Jak działa gospodarstwo ekologiczne?

Jeśli chcemy rzeczywiście mieć certyfikat ekologicznego gospodarstwa i móc w ten sposób reklamować swoje produkty, będziemy musieli spełnić sporo warunków. Cały proces nie jest prosty i wiąże się z licznymi kontrolami i formalnościami. Kluczowe jest to, aby odpowiednio dbać o właściwości gleby i posadzone rośliny. W takim gospodarstwie wykluczone jest używanie pestycydów, środków chemicznych pozbywających się chwastów czy organizmów genetycznie modyfikowanych. Dozwolone są pewne środki ochrony roślin, ale muszą one być przyjazne środowisku. Dodatkowo, jeśli poza uprawą roślin zajmujemy się także hodowlą zwierząt, to również musimy robić w sposób ekologiczny. Głównie chodzi tutaj o zapewnienie im dobrych warunków bytowych – przestrzeni, czystości, pozbawionych środków chemicznych pasz.

Korzyści z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego

Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego jest dobre nie tylko dla środowiska, ale potencjalnie także dla portfela rolnika. Wraz z spopularyzowaniem się ekologii wzrosło także zapotrzebowanie na ekologiczne produkty. Co prawda wyprodukowanie ich jest droższe, ale wyższa jest później także ich cena. Dodatkowo bycie eko-przyjaznym jest świetnym chwytem marketingowym, który pozwala zbudować dobry wizerunek firmy. Rolnicy zainteresowani prowadzeniem działalności w sposób ekologiczny mogą także liczyć na specjalne dopłaty, zwłaszcza na początku. Biorąc pod uwagę, jak z roku na rok zaostrzane są prawa odnośnie używania środków chemicznych, może się okazać, że w pewnym momencie ekologiczna działalność będzie jedyną możliwą. Im wcześniej zaczniemy, tym na większe korzyści możemy liczyć.

Zielona energia w gospodarstwach rolniczych

Gospodarstwa rolne generują spore rachunki za prąd, co nie jest zbyt przyjazne środowisku. Problem ten można częściowo rozwiązać poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika dla rolnika pozwala generować własną energię elektryczną z energii słonecznej. Warto zastanowić się nad tym zwłaszcza teraz, kiedy istnieje możliwość odpisania takiej inwestycji od podatku lub uzyskanie na nią dofinansowania.

Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa dla wielu rolników może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nietrudno sobie też wyobrazić, że za jakiś czas ekologiczne prowadzenie działalności stanie się nie tyle normą, co regułą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.