Jak pielęgnować fotele skórzane?

jak pielęgnować fotele skórzane?

Meble ze skóry stanowią synonim klasy, wytworności i prestiżu. Za ich wyjątkowością stoi jednak cena, na którą mogą pozwolić sobie nieliczni. Nic zatem dziwnego, że pięknem foteli skórzanych czy sof chcemy cieszyć się przez lata. Bez stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych nie będzie to jednak możliwe. Skóra bowiem, choć piękna i oryginalna w swej krasie, to jednak wykazująca podatność na uszkodzenia, a co za tym idzie – utratę żywotności.

Przede wszystkim nawilżanie!

Niezależnie od tego, czy dysponujemy obszerną sofą wypoczynkową czy wyłącznie skórzanym fotelem – konieczne jest ich odpowiednie nawilżanie. Wysoka temperatura w połączeniu z suchym powietrzem powoduje na ich powierzchni druzgocące uszkodzenia. Matowienie, kruchość, pękanie – to są właśnie skutki braku nawilżania. Jak zatem się do tego zabrać? Co używać? Do pielęgnacji skórzanych mebli polecany jest krem stearynowy. Raz na jakiś czas można używać specjalnych preparatów konserwujących do skór. Generalnie za sprawą odpowiedniego natłuszczania fotele skórzane i sofy utrzymają należny kolor, jednak miejsca szczególnie newralgiczne, takie jak siedziska i podłokietniki będą wykazywały większą podatność na niszczenie.

Mycie? Ależ skąd!

Jak na każdym umeblowaniu, również na tym wykonanym ze skóry z czasem zbiera się kurz oraz inne, domowe zanieczyszczenia. Im więcej znajdzie się na ich powierzchni, tym trudniej będzie je usunąć. To raczej logiczne. Mniej logiczny jest jednak sposób postępowania z tymi zabrudzeniami. Otóż fotele skórzane i sofy najlepiej znoszą ich usuwanie suchą ściereczką lub stosując odkurzacz – jednak o małej sile ssania, gdyż mocne przyciąganie może uszkodzić ich powierzchnię.

Czego nie stosujemy na fotele skórzane?

Meble skórzane – szczególnie dla niewtajemniczonych w ich specyfikę osób – mogą być wymagające w pielęgnacji. Wystarczy jednak odrobina wiedzy, aby skutecznie sobie z nimi radzić. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, czego nie lubią fotele skórzane. A nie lubią wody. Dlatego, jeśli cokolwiek wyleje się na ich powierzchnię, nie wystarczające będzie starcie tego szmatką. Natychmiast dane miejsce trzeba wysuszyć miękkim i chłonnym ręcznikiem, nie dopuszczając do nadmiernego przemoczenia. W dalszej kolejności należy sobie uświadomić, czym czyścimy plamy i zabrudzenia. Pod żadnym pozorem nie używamy w tym celu rozpuszczalników, odplamiaczy czy innych, silnie działających detergentów, albowiem zniszczą one naturalną powłokę ochronną skóry i spowodują nieestetyczne przebarwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *