Jak zabezpieczyć balkon przed wodą?

jak zabezpieczyć balkon przed wodą

Posiadanie balkonu niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak wystaje on poza obrys budynku. Dlatego często jest narażony na czynniki zewnętrze, które mogą powodować jego zniszczenie. Należy go odpowiednio zabezpieczyć, aby był odporny na różne warunki atmosferyczne. Prawidłowo wykonana hydroizolacja balkonu to jedna z istotniejszych kwestii, która zabezpiecza przed zalaniem niżej położonych warstw, nawet jeśli woda dostanie się pod posadzkę. Jest kilka sposobów, aby chronić balkon przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Płytki na balkon

Należy wybierać tylko te płytki, które są przeznaczone do stosowania na zewnątrz. Niestety takie do pomieszczeń w tym przypadku się nie sprawdzą. Mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu. Na balkon powinniśmy wybierać płytki odporne na ścieranie oraz mróz, charakteryzujące się małą nasiąkliwością oraz antypoślizgowe. Ta ostatnia cecha ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, dlatego warto zwracać na to uwagę.

Materiały do hydroizolacji balkonu

Położenie nawet najlepszych płytek nie zagwarantuje nam pełnego zabezpieczenia przed przesiąkaniem. Oczywiście wspomaga ochronę przed wodą i innymi czynnikami atmosferycznymi, jednak nie powinniśmy się wyłącznie do tego ograniczać. Równie istotne jest zastosowanie odpowiednich materiałów, które zapewnią hydroizolację balkonu. Dodatkowo zabezpieczają przed pękaniem płytek oraz ich odpadaniem. W tym celu należy wybierać specjalne elastyczne zaprawy uszczelniające oraz fugi.

Warto zdecydować się również na masę uszczelniającą. Jest nią np. guma w płynie. Pomaga zabezpieczyć balkon przed wodą i innymi czynnikami atmosferycznymi. Charakteryzuje się płynną konsystencją i dużą lepkością. Można nałożyć ją samodzielnie za pomocą wałka malarskiego, agregatu natryskowego lub pędzla. Wyróżnia się elastycznością oraz trwałością. Jest odporna na mróz, promienie UV. Doskonale przylega do każdej powierzchni. Ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Powinna być stosowana pod płytki, aby je zabezpieczyć.

Sposób aplikacji

Przede wszystkim musimy zadbać o wyrównanie powierzchni balkonu. Koniecznie będzie usunięcie wystających fragmentów. Należy pamiętać, aby materiały do hydroizolacji aplikować zawsze na czyste, suche i odtłuszczone powierzchnie. Na zagruntowany i odpowiednio przygotowany balkon możemy nakładać np. gumę w płynie. Po całkowitym jej wyschnięciu przystępujemy do montażu płytek ceramicznych.

Produkty użyte do hydroizolacji balkonu muszą być dobrej jakości, od zaufanych producentów. Chcemy przecież, by spełniały swoje zadania przez lata.