Jakie drzewa owocowe warto wybrać do swojego ogrodu?

drzewo owocowe

Przydomowy ogród stanowi nie tylko naszą prywatną oazę spokoju, lecz również miejsce, w którym możemy posadzić liczne kwiaty czy drzewa owocowe. Nic tak nie cieszy, jak świeżo zerwane jabłko, które wystarczy jedynie opłukać w wodzie, aby cieszyć się jego niepowtarzalnym smakiem. Stąd też sadzimy w ogrodach coraz więcej drzew owocowych, i to nie tylko jabłoni. Pozostaje pytanie, jakie sadzonki drzew owocowych wybrać?

Sadzonki dobrane pod glebę

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych sadzonek drzew owocowych, warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju gleba jest w naszym ogrodzie. Jest to o tyle istotne, że niektóre sadzonki drzew owocowych nie przyjmują się na każdym terenie. Oczywiście, istnieją również różnego typu metody przygotowania gleby, dzięki którym zwiększa się prawdopodobieństwo „przyjęcia” konkretnej sadzonki. Bardzo ważne jest również określenie miejsca, w którym posadzimy drzewka. Dobrze, aby w miarę możliwości było ono nasłonecznione, a zarazem osłonięte od wiatru. Choć huragany nie występują w naszym klimacie zbyt często, nawet porywisty wiatr może wyłamywać gałęzie.

Jakie sadzonki wybrać do swojego ogrodu?

Jakie dokładnie sadzonki drzew owocowych warto wybrać do swojego ogrodu? Wiele zależy tutaj od naszych własnych upodobań, a także możliwości. Największą popularnością cieszą się jabłonie oraz grusze. Powodem jest fakt, iż tego typu owoce łatwo zebrać oraz odpowiednio obrobić. Można z nich przyrządzić kompoty, soki czy dżemy. Dla tych, którzy lubią prace w ogrodzie, dobrym wyborem będą sadzonki drzew owocowych czereśni – choć są to niezwykle smaczne owoce, ich zbiór pochłania nieco więcej czasu. Dla lubiących egzotyczne smaki dobrym wyborem będą brzoskwinie, pigwa czy morele. Oczywiście, w naszym ogrodzie możemy posadzić dowolną ilość drzewek owocowych, na przykład tworząc ich mini plantację (często na takie rozwiązanie decydują się właściciele większych ogrodów). Niemniej jednak zawsze bierzmy też pod uwagę swoje możliwości, zwłaszcza w sezonie zbiorów.

Sadzonki dobrane do klimatu

Sadzonka drzewa owocowego, która doskonale sprawdza się w naszym klimacie, to przede wszystkim jabłoń, grusza, śliwa, brzoskwinia, nektaryna, morela czy pigwa. Możemy również zdecydować się na drzewa orzechowe. Każdy, kto lubi prace w ogrodzie, a także zapach i smak świeżych owoców prosto z drzewa, ma bardzo duże możliwości. Nawet, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią do zagospodarowania w ogrodzie, warto zdecydować się na posadzenie przynajmniej jednego drzewka owocowego.