Pochwal się swoimi zdjęciami – czyli jak wyeksponować własne fotografie?

jak wyeksponować własne fotografie

Fotografie to uwiecznione wspomnienia z ważnych wydarzeń z życia, spotkań rodzinnych, ekscytujących podróży. Wyeksponowanie ich na ścianie lub półce pozwala wracać myślami do tego, co miłe. Fotografie w wystroju wnętrz stanowią ważny element nadający przestrzeni osobistego, niepowtarzalnego charakteru. Zastanawiasz się, jak ozdobić mieszkanie pamiątkowymi zdjęciami? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Zapraszamy do lektury!

Wybierz miejsce do wyeksponowania swoich fotografii

Dzięki aparatom w smartfonach wszyscy robimy zdjęcia, archiwizując codzienność, ważne wydarzenia, miłe wspomnienia, a czasem piękne widoki, do których lubimy wracać pamięcią. Zamiast pozostawiać je zapomniane gdzieś w czeluściach twardego dysku lub chmury do przechowywania danych, wybierz kilka fotografii, które staną się ozdobą Twojego mieszkania.

Zanim przystąpisz do wyboru zdjęć, poszukaj miejsc, na których mogłyby się znaleźć. Świetnym miejscem do ekspozycji fotografii jest wolna ściana w przedpokoju lub ta wzdłuż schodów. Możesz na nich powiesić pojedyncze zdjęcie w większym formacie lub zaprojektować galerię. Może ona przybrać postać kilku wybranych zdjęć umieszczonych w takich samych minimalistycznych ramach lub postawić na małe formaty w ramkach o różnorodnych kształtach i rozmaitych kolorach.

Najbardziej oczywistei trafione miejsca do ekspozycji zdjęć rodzinnych stanowią salon i jadalnia. To w nich zwykle przyjmujemy gości, a fotografie stanowią pretekst do opowieści lub wspólnego wspominania w gronie najbliższych.

Mniej oczywistym pomieszczeniem w domu, które możesz ozdobić zdjęciem w ramce, jest łazienka. Fotografia przywołująca miłe wspomnienie z wakacji lub ukazująca piękny widok może uprzyjemnić relaksującą kąpiel.

Zrób przegląd zdjęć i wybierz odpowiednie 

Dlaczego radzimy zacząć od wybrania miejsca do ekspozycji, a dopiero przystąpić do selekcji zdjęć? Do komponowania prywatnej galerii podejdź jak do wyboru dekoracji. Fotografie powinny pasować do miejsca, w którym się znajdą. Zarówno pod kątem kolorystyki, jak i nastroju, które wywołują. Portret babci będzie prezentował się inaczej w salonie, a inaczej w przedpokoju czy łazience. Do kuchni świetnie pasują zdjęcia jedzenia. Jeśli szukasz fotografii do konkretnego pomieszczenia, wiesz, czego szukać w swojej kolekcji.

Warto wiedzieć, że zdjęcia przed wydrukiem możesz poddać obróbce. Istnieją do tego specjalne aplikacje, które automatycznie i w okamgnieniu stylizują fotografię cyfrową np. na obraz. Zdjęcie po obróbce wystarczy wydrukować w odpowiednim formacie, oprawić w ramę do obrazów i powiesić w wybranym miejscu. W ten sposób zyskujesz dzieło sztuki w formie własnego wspomnienia.

Antyramy, ramy do obrazów – w czym wyeksponować zdjęcia?

rama do obrazów

Oprawa obrazów w formie własnych zdjęć może przybierać różne postaci. Jej wybór uzależnij od własnych preferencji i wystroju wnętrza. Rama powinna pasować do aranżacji pomieszczenia i do zdjęcia, które będzie w niej zamknięte.

Antyramy – sposób na minimalistyczne oprawienie zdjęć

Antyrama jest nowoczesnym sposobem na oprawę obrazu pasującym do każdego wnętrza. Można umieścić w niej rysunek, zdjęcie, plakat, a nawet puzzle. Jej zaletą jest lekka konstrukcja. Występuje w wielu rozmiarach, dzięki czemu możesz w niej powiesić fotografię w każdym formacie. Antyramy pasują szczególnie do wnętrz minimalistycznych, np. stylizowanych na loft.

Z uwagi na lekką konstrukcję antyramy warto zawiesić ją na haczyku lub w miejscu nienarażonym na przeciągi, które mogłyby strącić ją ze ściany. Do pokoju dziecięcego możesz wybrać model z płytką pleksi zamiast szklanej. W razie upadku nie rozbije się, będzie więc bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Rama do obrazów – dekoracja sama w sobie

Występują w wielu rozmiarach, kolorach i są wykonywane z rozmaitych materiałów. Mogą być: 

  • bogato zdobione i ciężkie.
  • proste i lekkie,
  • drewniane,
  • z tworzywa sztucznego,
  • w dowolnym kształcie.

Do kategorii oprawy obrazów zaliczamy zarówno ramy ścienne, jak i ramki, które mogą stać na półce. Do zdjęć zazwyczaj zalecane są ramy o prostej konstrukcji pozbawione zdobień lub z subtelnymi żłobieniami. Jeżeli jednak zdecydujesz się stylizować swoje zdjęcie na obraz olejny, możesz oprawić je w ciężką tradycyjną ramę.

Warto wiedzieć, że zdjęcie w ramce nie musi wypełniać całej jej przestrzeni. Efektownie wyglądają zdjęcia oprawione w ramkę z passe-partout. Stanowi ona rodzaj wewnętrznej ramy w postaci kartonika. Ta w kolorze ciemnym stworzy wrażenie tunelu i optycznie pomniejszy fotografię, natomiast jasna zadziała odwrotnie.

Wybierając ramę do zdjęcia, pamiętaj aby pasowała ona zarówno do kolorystyki i nastroju fotografii, jak i wystroju wnętrza. Tylko w ten sposób stworzysz spójną z całość, a Twoja prywatna galeria będzie nie tylko dokumentować momenty z życia, ale stanie się istotną dekoracją.

Jak zawiesić ramkę ze zdjęciem na ścianie?

antyrama

Ustawienie zdjęć na półkach nie stanowi żadnego problemu. Kłopotliwe może być zawieszenie ram ze zdjęciami na ścianie. Standardowym rozwiązaniem może być wbicie gwoździa młotkiem lub wywiercenie otworu przy pomocy wiertarki.

Jeśli planujesz zawiesić cięższą ramę, wywierć otwór w ścianie i umieść w nim kołek rozporowy. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że wkręt wypadnie pod wpływem zbyt dużego obciążenia. Do zawieszenia antyramy lub lżejszych ramek wystarczy gwóźdź lub mniejszy wkręt.

Robienie dziur w ścianach nie zawsze jest możliwe. Na takie zmiany nie wyrażają często zgody właściciele wynajmowanego mieszkania. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą samoprzylepne haczyki do obrazów. Utrzymają ramkę ze zdjęciem o prostej konstrukcji lub antyramę. Ich zaletą jest to, że możesz bez ograniczeń zmieniać położenie swoich zdjęć bez konieczności późniejszego szpachlowania dziur po kołkach.

Jak widzisz, jest wiele możliwości wyeksponowania najmilszych sercu fotografii. Wystarczy odrobina wyobraźni, wybór zdjęć, miejsca i oprawy.

Źródło zdjęć: pexels.com, pixabay.com