Porównanie różnych rodzajów żarówek samochodowych – LED, halogen, ksenon

Porównanie różnych rodzajów żarówek

Close up Light bulb of Car and hand a man change and maintenance ramp of brake system signal

Oświetlenie w samochodzie osobowym ma ogromne znacznie dla bezpieczeństwa, kiedy zapada zmierzch lub kiedy widoczność się znacząco pogarsza. To właśnie oświetlenie sprawia, że jako kierowca widzisz, co dzieje się przed twoim samochodem, a jednocześnie inni kierowcy widzą gdzie znajdujesz się ty, jakie manewry aktualnie wykonujesz i jakie są twoje najbliższa zamiary. Dlatego też gorąco zachęcamy, do potraktowania tematu oświetlenia poważnie i skupienia się na sercu każdej lampy, którym jest oczywiście żarówka.

Obecnie na drogach można spotkać samochody wyposażone w żarówki w różnych technologiach. W tym artykule skupimy się na trzech obecnie najpopularniejszych oraz porównamy je ze sobą skupiając się zarówno na wadach, jak i na zaletach każdej z nich.

Żarówki halogenowe

To obecnie najpopularniejsze żarówki. Można je znaleźć w większości starszych samochodów, jak i w nowszych, ale budżetowych modelach. Ich najważniejszą zaletą jest niska cena zakupu i ogromna powszechność, pozwalająca wymienić taką żarówkę w niemal dowolnym miejscu. Wadami z kolei są nieco żółta barwa i niska żywotność.

Żarówki Ksenonowe

To rozwinięcie żarówek halogenowych, w których udało się uzyskać lepszy odcień światła, kojarzący się wielu kierowcom z markami premium, i dłuższą żywotność, ale za cenę znacznie wyższego kosztu zakupu. Kolejną wadą tych żarówek jest ich mniejsza dostępność wynikająca z mniejszej popularności.

Żarówki LEDowe

Żarówki LEDowe to obecnie rozwiązanie najlepiej łączące zalety wszystkich technologi. Są one bowiem stosunkowo tanie, szczególnie kiedy cenę zakupu zestawimy z bardzo długą żywotnością.

Podsumowanie

Jak więc widzisz, każda z opisywanych żarówek ma swoje wady i zalety, a to którą z nich wybierzesz zależy od twoich preferencji, budżetu i konkretnej sytuacji, w jakiej żarówka będzie wykorzystywana. Pamiętaj jednak, że niezależnie na którą z nich się zdecydujesz tym, co jest najważniejsze, jest to, aby każda żarówka w twoim samochodzie była sprawna, a jeśli zajdzie potrzeba niespodziewanej wymiany, to, że w twoim bagażniki czy schowku znajdzie się zapasowa żarówka.

 Materiał zewnętrzny