Stylowy dom – kupujemy meble kolonialne

Styl kolonialny jest bardzo ciekawy i charakterystyczny. Jest to połączenie europejskiej estetyki XIX wieku z etnicznymi elementami kultur, których rejony były kolonizowane. Między innymi przez Brytyjczyków czy Francuzów. Kolonialne meble nawiązują do kultur Afryki, Indonezji, Tajlandii czy krajów Ameryki Łacińskiej. Sprzęty te wykonane są zazwyczaj z ciemnych, egzotycznych rodzajów drzew, na przykład mahoniu czy palisandru. Są obszerne, masywne i bardzo ciężkie. Czasem meble kolonialne wykonane są z rattanu, jednak nie przeszkadza to w utrzymaniu ich stylistyki. Te orientalne sprzęty często posiadają bogate zdobienia – ażurowe lub metalowe. Należy pamiętać, że kolonialne meble potrzebują “przestrzeni”. Najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach, jeśli jednak w małym pomieszczeniu ograniczymy ich ilość, to będą prezentowały się równie korzystnie. Samo wnętrze powinno być surowe. Na podłodze kamień lub surowe płytki ceramiczne, a ściany pobielone.

Styl kolonialny łączy w sobie także elementy kwiatowe – na zdobieniach lub tkaninach – z prostymi, lekkimi materiałami (tiul, organza, bawełna). Kolonialne wnętrza dopełnią kolorowe poduszki, pamiątki z egzotycznych podróży, posążki, mapy i wiele innych. Wszystkie meble są wyjątkowe i różnią się od naszych współczesnych mebli. Przede wszystkim wykonane są z naturalnych materiałów.

Poza tradycyjnymi sprzętami, takimi jak stoły, krzesła, komody, witryny, biurka, szafy czy regały znajdziemy ławy, skrzynie, konsole, kufry, bieliźniarki a nawet taborety.

Meble posiadają swój specyficzny klimat. Przyczyniają się do tego zdobienia i dodatki. Przykładem może być indyjski, dekoracyjny taboret. Zazwyczaj jest niski, wykonany z drewna. Jego nogi bardzo często są pięknie zdobione. Najciekawsze jednak jest tapicerowane obicie, które przyciąga wzrok. Zachwyca wspaniałymi kolorami i wzorami. Wyhaftowano na nim piękne, etniczne wzory. Taboret spełnia oczywiście również funkcję użytkową, dlatego jest bardzo wygodny.

Pojedyncze meble w stylu kolonialnym tak jak na przykład taboret mogą urozmaicić wystrój naszego mieszkania lub domu. Jeśli ten styl nas zainspiruje, warto urządzić wnętrza w tym stylu. Zachwyci on zarówno nas jak i naszych gości.