Salon to miejsce, w którym spędzamy większość dnia. Dlatego spełnia nasze wymagania pod względem praktyczności i wygody. Jednak salon to także miejsce, w którym przyjmujemy także naszych gości. Musi więc być jednocześnie elegancki i reprezentatywny. Jeśli wnętrze jest duże, to pomieści całą kolekcję mebli kolonialnych. W małym zaś wystarczy odpowiednio dobrać kilka mebli kolonialnych. Oprócz sofy lub kompletu wypoczynkowego niezbędny będzie orientalny stolik kawowy, a całość dopełni na przykład kolonialna witryna. Stolik kolonialny będzie ważnym elementem wystroju w obu wnętrzach – w małym będzie pełnił główną rolę a w dużym tylko dopełni efekt pomieszczenia.

Jest wiele rodzajów stolików kolonialnych. Różnią się one budową i zdobieniami. Można je podzielić na klasyczne i tradycyjne oraz na współczesne inspirowane orientalnym stylem. Klasyczny kolonialny stolik kawowy jest kwadratowy lub prostokątny i umieszczony jest na czterech solidnych nogach. Zazwyczaj są one proste, rzadko zdobione. Oprócz mocnego blatu mebel może mieć także półkę zamontowaną blisko podłogi. Stolik może posiadać jedną lub dwie szuflady a także stanowić połączenie szuflady z półką. Taki mebel jest wzkonany z ciemnego lub średnio-ciemnego drewna egzotycznego i sprawia wrażenie potężnego, solidengo i ciężkiego.

Dodatki do szuflad wykonane są z metalu. Stolik może posiadać formę dużego prostokąta lub małego kwadratu. Stolik loftowy jest nieco inny. Przede wszystkim jest to inspirowany orientalnym stylem mebel, a nie całkowicie mu wierny. Przeważają czworoboczne stoliki o metalowych nogach i drewnianym blacie, a także okrągłe stoły składające się z drewnianego blatu i metalowej nogi lub wielu drutów tworzących podporę. Ciekawe są również meble wykonane z drewna z odzysku, na przykład palet. Dla wyróżnienia ich indywidualności przeciera się je różnymi kolorami. Takie stoliki kolonialne sprawdzą się zarówno we wnętrzu o wystroju kolonialnym jak i upiększą nowoczesny salon. Pamiętajmy aby stolik dobrać do naszych potrzeb i wystroju wnętrza.