W jaki sposób można zamaskować rurę od grzejnika?

Rury prowadzące do grzejników nie tylko utrudniają aranżację wnętrza, ale mogą również zniekształcić każde pomieszczenie. Niestety są one niezbędne i nie można z nich rezygnować. Na szczęście istnieją proste i niedrogie sposoby na ukrycie rur grzewczych. W danym artykule znajdziesz kilka rad, jak zaślepić rury grzejnikowe w sypialni, kuchni czy łazience.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • W jaki sposób ukryć rury od centralnego ogrzewania?
  • Jakie istnieją sposoby na ukrycia rury od grzejnika?

W jaki sposób ukryć rury od centralnego ogrzewania?

Istnieje kilka sposobów ukrywania rur pionowych lub poziomych. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdują i jak wysokie są, a także od naszych umiejętności rzemieślniczych. Zwykle do zakrycia rur w kuchni, łazience czy pokoju stosuje się płyty gipsowo-kartonowe, płyty fornirowane lub MDF, osłony poliwęglanowe oraz gotowe osłony rur. Pamiętaj, że materiały odporne na wilgoć należy stosować wyłącznie w wilgotnych pomieszczeniach, a materiały ognioodporne w kuchni. Można również je schować za zasłoną, parawanem lub meblem. Warto je także pomalować na ten sam kolor co ściana.

Jakie istnieją sposoby na ukrycia rury od grzejnika?

  1. Zamaskowania rury na ścianie za pomocą płyt gipsowo-kartonowych i fornirowanych

Popularnym sposobem ukrycia rur grzejnikowych jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Warto pamiętać, że w łazience stosujemy panele odporne na wilgoć. W pozostałych pomieszczeniach sprawdzi się standardowa płyta gipsowo-kartonowa klasy A, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ją do montażu rur centralnego ogrzewania.

Dzięki zastosowaniu desek możemy nie tylko stworzyć miejsca na rury centralnego ogrzewania, ale także wykonać dodatkowe półki. 

  1. Zabudowania rury w kuchni płytami 

Pomieszczenie to ma specyficzne warunki, dlatego warto zastosować płyty MDF wykonane z drewna, aby ukryć rury centralnego ogrzewania. Charakteryzują się dużą gęstością i jednolitym składem, co zwiększa ich trwałość. Co ważne, nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur. Dodatkowo ich obróbka jest bardzo prosta, możemy je także kształtować i wykończyć według własnego uznania – lakierem, fornirem czy folią. 

  1. Zamaskowanie rury pionowe i poziome za pomocą osłon poliwęglanu

Jak ukryć rury w mieszkaniu, jeśli nie jesteś specjalistą, to nie nasza wiedza? Szybkim i łatwym sposobem na ukrycie rur jest zastosowanie estetycznych osłon z poliwęglanu. Wystarczy je przyciąć do odpowiedniego rozmiaru i zagiąć w kształt litery C. Następnie drewniane listwy mocuje się na rurze grzejnej za pomocą kołków rozporowych, a na drewniane listwy przykręca się kołpak. 

  1. Jak ukryć rury na ścianie za zasłoną lub farbą

Zasłony mogą służyć do ukrycia rur w pomieszczeniu, jeśli centralne ogrzewanie jest zainstalowane w pobliżu okna. Pozostaje nam tylko zamontować karnisz na ścianie i zawiesić zasłony tak, aby nie dotykały rury. Jeśli rury znajdują się daleko od okna, możemy je pomalować. Najlepiej, aby był w tym samym kolorze co ściana. 

  1. Schować rury do ogrzewania w salonie za meblami i parawanami

Do ukrycia rur możemy wykorzystać półkę i postawić na niej książki, kosze lub pudełka. Dodatkowo dobrze sprawdzą się szafki bez pleców lub z dopasowanymi wycięciami z tyłu lub po bokach. Jeszcze jednym przykładem są: otwarta ściana, ekran, panel dekoracyjny lub okładzina sztukatorska.

Sposobów jak widać jest dużo, dlatego na pewno znajdziesz ten, który będzie ci najbardziej pasować. 

Zobacz także: Jaka rura pasuje do pieca kondensacyjnego?