Wycinanie drzew – o czym warto pamiętać?

wycinanie drzew

Wycinka drzew, nawet na prywatnej posesji, jest uregulowana przepisami prawa. Oznacza to, że nie możesz po prostu wyciąć drzewa, które stoi na twojej działce, tylko najpierw zgłosić ten zamiar do wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub konserwatora zabytków (jeśli drzewo rośnie na terenie uznanym za zabytkowy). Dopiero po otrzymaniu zgody, możesz planować wycinkę drzew. 

Usunięcie drzewa lub krzewu — czy potrzebujesz na to zgody? 

Kwestie wycinki drzew regulują właściwe przepisy o ochronie przyrody. Wskazują one wyraźnie, że właściciel nieruchomości planujący takie działanie na swojej działce, powinien najpierw zgłosić ten zamiast we właściwym urzędzie miasta lub gminy. Nie oznacza to jednak, że od razu musisz wnioskować o pozwolenie. Pierwszy dokument, jaki składasz, to zgłoszenie zamiaru usunięcia drzew czy krzewów.

Jeśli urząd z jakiegoś powodu odmówi ci takiej zgody, dopiero wtedy musisz złożyć szczegółowy wniosek o pozwolenie na wycinkę. Są jednak od tego prawa wyjątki. Dotyczą one np. drzew zniszczonych przez wichury, a także tych, których obwód pnia  drzewa na wysokości 5 cm jest mniejszy niż: 80 centymetrów w przypadku topoli, wierzby (dotyczy to także klonu jesionolistnego i srebrzystego), 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego (także nieco mniej popularnych: robinii akacjowej oraz platana klonolistnego) i 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew. Za każdym razem warto jednak się upewnić, czy to specjalne pozwolenie nie będzie jednak potrzebne. 

Jak bezpiecznie przeprowadzić usunięcie drzewa?

Zadanie usunięcia drzewa lub krzewu należy właściwie zaplanować. Należy zgromadzić potrzebny sprzęt. Przydać się może piła spalinowa lub akumulatorowa. Potrzebna może być także zwyżka koszykowa, którą można wynająć. To dobrze rozwiązanie, jeśli drzewo jest duże i rozłożyste, a ty nie chcesz ryzykować, że jego gałęzie uszkodzą jakiś fragment działki lub stojący w pobliżu budynek. Krzewy owocowe łatwiej będzie wciąż z pomocą mniejszej piły. Przydadzą się jednak także narzędzia do wykopania korzeni. 

Wycinanie drzew — o jakich narzędziach warto pomyśleć?

Piła akumulatorowa lub spalinowa są absolutnie niezbędne do tego, aby szybko, skutecznie i bezpiecznie wyciąć drzewo. Warto pamiętać jednak, że moc urządzenia należy dopasować do wielkości rośliny. Przede wszystkim zbyt słaba piła z niektórymi drzewami sobie nie poradzi. Na działce, a także w przydomowym warsztacie przydać ci się może również piła tarczowa, która umożliwi sprawne cięcie nie tylko gałęzi, lecz także desek, sklejki lub płyt drewnianych.

Materiał zewnętrzny