Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś
Wnętrza wanna do zabudowy

Wanny do zabudowy – jak je dopasować i jak obudować?

Data publikacji 1 marca 2021

Wśród nowoczesnej ceramiki łazienkowej, wanny przeznaczone do zabudowy, stanowią niezwykle szeroki asortyment, zróżnicowany zarówno pod względem ich wielkości, jak i kształtów. Co ważne, tego typu wyposażenie dostępne jest zazwyczaj w atrakcyjnej cenie, a kolejną jego zaletą jest możliwość stworzenia zabudowy w pełni korespondującej z pozostałym designem łazienki. Kluczowe jest tutaj jednak odpowiednie dopasowanie i obudowanie wanny. Jaki mamy wybór? Gdzie ustawić wannę do zabudowy? I czym można ją zabudować?

Wanny do zabudowy – jakie kształty?

Współczesne technologie produkcyjne oraz korzystanie z materiałów łatwych w kształtowaniu, takich jak akryl czy konglomerat, pozwoliło producentom znacząco powiększyć wybór kształtów, w jakich dostępne są wanny do zabudowy. Do jednych z najpopularniejszych należą z pewnością prostokątne wanny do zabudowy, jednak w mniejszych łazienkach doskonale sprawdzają się wanny narożne. Natomiast jeśli lubimy oryginalne aranżacje, doskonałym wyborem będą wanny asymetryczne o niestandardowych kształtach i ciekawym designie. Oferta dostępnych wanien na tym się nie kończy, dostępne są również wanny okrągłe czy wanny wielokątne.

Wybór kształtów jest naprawdę olbrzymi, jednak ostateczną decyzję należy podjąć z uwzględnieniem tego, czy dana wanna będzie dla nas w pełni funkcjonalna i czy będzie pasować do naszej łazienki. Kształt wanny do zabudowy ma bowiem wpływ na to, gdzie będziemy mogli ją umieścić. A to, gdzie ją umieścimy, wpływa z kolei na funkcjonalność całej łazienki.

Gdzie ustawić wannę do zabudowy?

Najlepszym miejscem do ustawienia wanny w zabudowie jest jedna ze ścian, tak aby wanna przylegała do niej swoim dłuższym bokiem. W ten sposób zmniejszamy obszar konieczny do jej zabudowy. Jest to również idealny sposób na sprawne zagospodarowanie przestrzeni łazienki. Idealnym miejscem jest oczywiście narożnik łazienki, gdzie do ścian przylegają dwie krawędzie wanny. Jeśli nasza łazienka jest mała, a nie chcemy rezygnować z wanny na rzecz prysznica, to idealnym rozwiązaniem są wanny narożne, które pozwalają na jeszcze większą oszczędność miejsca.

wanny do zabudowy

Oczywiście, jeśli dysponujemy dużymi łazienkami czy pokojami kąpielowymi, nie ma żadnego problemu z tym, aby wannę do zabudowy zainstalować nawet na środku łazienki. Trzeba jedynie wcześniej poprowadzić do danego miejsca wszystkie konieczne instalacje wodno-kanalizacyjne. Takie centralne umiejscowienie wanny może być niezwykle efektowne i często stosowane jest w przypadku wanien wolnostojących, jednak te z kolei są produktami o wiele droższymi niż wanny do zabudowy.

Sposoby zabudowania wanny

I przechodzimy do sprawy dla wielu osób kluczowej, czyli jak zabudować wannę i jakich materiałów do tego użyć? Najpopularniejszym wykończeniem wanny w zabudowie są płytki ceramiczne. W ten sposób możemy stworzyć spójny i piękny wystrój całej łazienki. Jeśli postawimy na takie rozwiązanie, to przed położeniem płytek, należy wykonać obmurówkę wanny lub obudować ją płytami g-k. To jednak nie koniec możliwości.

Obudowę wanny można wykonać również z impregnowanego drewna, kamienia naturalnego czy nawet szkła dekoracyjnego. Możliwości jest wiele, a efekty mogą być naprawdę spektakularne. Przy czym warto zaznaczyć, że producenci oferują także wanny do zabudowy z już gotowymi i w pełni do nich pasującymi obudowami, co zwalnia nas z konieczności martwienia się o ich wykończenie.

Redakcja RoyalDecor

Jestem pasjonatem designu i architektury, zafascynowanym każdym detalem wnętrz i ich estetyki. W moich artykułach znajdziesz inspiracje, porady i nowinki ze świata dekoracji oraz budownictwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?