Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Blachodachówka

Blachodachówka – cena kontra jakość

Data publikacji 9 marca 2023


Blachodachówka jest bardzo popularnym materiałem na pokrycie dachu, głównie ze względu na niewygórowaną cenę w zestawieniu z innymi materiałami. Co jednak wpływa na cenę blachodachówki? Czy zawsze niższa cena oznacza niższą jakość? Dowiedz się więcej o rdzeniach blachodachówek, które mają ogromny wpływ na ich cenę. 

Od czego zależy cena blachodachówki? 

Zanim wybierzesz blachodachówkę do krycia dachu, warto porównać koszty jej zakupu oraz ułożenia. Blachodachówka to materiał, który powinien być ułożony przez doświadczoną ekipę dekarską, dlatego warto zapytać o takową wycenę w kilku firmach. Oferty danych firm powinny zawierać takie same pozycje – rodzaj wstępnego krycia i pokrycie dachowe z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych akcesoriów (również z osadzeniem okien dachowych oraz wykonaniem izolacji nakrokwiowej). 

Koszty robocizny najczęściej zależą od regionu, a także od tego, czy blachodachówka ma być układana z arkusza czy modułów. Niektórzy producenci oferują zakup materiału wraz z montażem lub mają wybraną firmę, którą uważają za godną polecenia. Warto zastanowić się nad tą ofertą, aby mieć pewność, że pokrycie będzie dobrze ułożone. 

Niestety, blachodachówki oferując swobodę w wyborze materiału, zróżnicowaniem cenowym mogą utrudnić właściwy wybór. Estetyka, która dla wielu jest najważniejsza, to tylko jeden z elementów, którym możemy się kierować. Znacznie ważniejsza jest jednak jakość oraz trwałość pokrycia. Jednym z elementów, który w dużym stopniu wpływa na te czynniki jest rodzaj rdzenia blachodachówki. 

Blachodachówka ze stali powlekanej 

Ze stali powlekanej wykonuje się obecnie większość blachodachówek. Blacha powlekana jest produkowana z odpowiedniego gatunku stali, który umożliwia jej gięcie i profilowanie. Wykonuje się z niej rdzeń o grubości co najmniej 0,5 mm. Ponadto niektórzy producenci do wytwarzania blachodachówek stosują blachę szwedzką z koncernu SSAB. Blachodachówki z niej wytworzone potocznie nazywa się szwedzkimi. 

Rdzeń obustronnie pokrywany jest warstwą cynku, dodatkowo po zabezpieczeniu farbą gruntującą i antykorozyjną nanosi się na niego powłoki organiczne, takie same, jakimi pokrywa się blachodachówki. Trwałość tych powłok najczęściej wynosi 10-20 lat i jest to związane z działaniem na nie różnego rodzaju zabrudzeń oraz zanieczyszczeń powietrza (między innymi związków siarki, chloru oraz azotu). Z tego powodu na terenach przemysłowych, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże, zalecane jest stosowanie blachodachówek z powłokami o wysokiej klasie korozyjności. 

Blachodachówka aluminiowa

Na rynku można znaleźć również blachodachówki z rdzeniem z aluminium, które odporne są na korozje, a dodatkowo pozostają łatwe w obróbce. Są one pokryte ochronną warstwą pasywacyjną, a ich wierzch barwną powłoką poliestrową, która odporna jest na działanie promieniowania UV. Jednakże jest to rozwiązanie mniej popularne i trudniejsze w montażu, ponieważ nie powinno się wówczas używać miedzianych elementów mocujących. 

Szeroki wybór blachodachówek z rdzeniem ze stali powlekanej oraz rdzeniem z aluminium znajdziesz na stronie https://pokrycia.pl/.

Redakcja RoyalDecor

Zespół Royaldecor.pl to pasjonaci estetyki, funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań w aranżacji przestrzeni. Tworzymy treści, które pomagają w wyborze idealnych mebli, dekoracji i elementów wykończeniowych, wspierając Cię na każdym etapie budowy i urządzania domu. Z nami znajdziesz inspiracje i praktyczne porady, które uczynią Twoje wnętrza wyjątkowymi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?