Dekoracyjne malowanie ścian i techniki, które zmienią Twoje wnętrze!

dekoracyjne malowanie ścian

Gradienty, wzory geometryczne i florystyczne, mieszanie kolorów czy zabawa poświatami – dekoracyjne malowanie ścian daje wiele możliwości na ożywienie wnętrza. Zamień nudną, białą ścianę w ciekawą ozdobę pomieszczenia i raz na zawsze zapomnij o tapetowaniu!

Malowanie ścian nie jest zajęciem trudnym, ale nie ukrywamy: wymaga precyzyjności, cierpliwości i umiejętności. Wprawdzie wiele wzorów możesz zastosować samodzielnie – wystarczy je odwzorować ołówkiem lub też wykorzystać w tym celu projektor – jednak zachęcamy, aby do bardziej skomplikowanych pomysłów zatrudnić fachowców. Zwłaszcza że w przypadku farb i ścian efekt może być daleki od zamierzonego. Mamy garść inspiracji, które sprawią, że zapragniesz dekoracyjne malowanie ścian zastosować w swoim domu!

1. Malarskie techniki dekorowania ścian

Ściany w domu można pomalować tylko na jeden kolor lub po prostu zastosować tapetę – będzie szybko i wygodnie. Ale czy ciekawie? Na pewno nie. Jeśli użyjesz jednej z technik malarstwa dekoracyjnego, wykreujesz niezwykłe wnętrze. Do wyboru masz dosłownie wszystko: gotowe szablony, paski, gąbkowanie, prążki, a nawet tak tajemnicze nazwy jak piruety i huragany.

Jedną z najczęściej stosowanych technik jest użycie projektora (rzutnika). Używana jest najczęściej przy mniej wymagającej grafice ściennej. Wystarczy znaleźć projekt lub stworzyć własny, a potem wyświetlić go na ścianie. Technika jest wprawdzie bardziej swobodna niż matrycowanie, ale wymaga bardziej ostrożnego malowania.

Malowanie przy użyciu szablonu nosi nazwę stencillingu – jest to po prostu bazowanie na gotowym wzorze, więc nie wymaga żadnych zdolności artystycznych. Najczęściej takie szablony stosuje się na jednej ścianie, aby nadać pomieszczeniu charakteru, często też stosowane są pojedyncze małe wzory, powtarzające się, aby podkreślić przytulność i lekkość pomieszczenia.

2. Zamiast zwykłej farby i pędzla

Chcesz nadać ścianom luksusowy wygląd? Użyj metalicznej farby. Dzięki temu, że dostępna jest szeroka gama kolorów, możesz ich używać właściwie na wiele różnych sposobów. Pamiętaj jednak, że zastosowanie takiej farby na wszystkich ścianach może sprawić, że pomieszczenie będzie w odbiorze cięższe i mniej przyjazne, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie metalowej ściany z akcentem – wtedy pomieszczenie zyska miękki blask. Farba metaliczna sama w sobie może być użyta jako baza, może też stać się tłem dla gotowego szablonu. Co jak co, ale taki wybór na pewno doda blasku każdemu pokojowi.

dekoracyjne malowanie ścian - ozdobne malowanie ścian

Farbę powinno się nakładać pędzlem, ale mamy jedną ciekawostkę. Dekoracyjne malowanie farb to mnóstwo możliwości, dzięki którym możesz zyskać nowoczesny wystrój. Takim niewątpliwie jest efekt lnianej tkaniny, inaczej trójwymiarowej tekstury. Ten styl używa pędzla do tapet, aby utworzyć smugi na ścianach. Satynowa mieszanka podkładowa powinny być precyzyjnie przeciągane w pionie bądź w poziomie, tu nie ma miejsca na chaos! Efekt lnu uzyskasz, przeciągając zarówno w linii poziomej, jak i pionowej.

Ciekawą opcją jest również użycie naturalnej gąbki morskiej lub wałka gąbkowego. Dzięki temu dodasz do każdej matowej ściany lekką warstwę koloru, co nada ścianie dodatkowej głębi. W tym miejscu nie powinno zabraknąć techniki tzw. rag rolling, czyli toczenia szmat. Tutaj niezwykły efekt uzyskuje się poprzez nakładanie farby na warstwę bazową za pomocą zmiętej szmatki. Uzyskany wygląd można porównać do niejednolitej glazury, w której jasne kolory mieszają się z ciemniejszymi.

Jak widzisz, dekoracyjne malowanie ścian nie ogranicza się tylko do pędzla czy pospiesznego odmalowania wzoru. Dzięki zastosowaniu niestandardowych akcesoriów możesz uzyskać rozmaite efekty na ścianie, a co za tym idzie – ciekawe i oryginalne wnętrze!