Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik najwyższy budynek w Polsce

Najwyższy budynek w Polsce – gdzie się znajduje?

Data publikacji 6 lipca 2023

Pierwszymi miastami w Polsce, które zaczęły budować wysokie budynki były Warszawa, Katowice i Łódź. W Warszawie powstały PAST-a oraz wieżowiec Prudential, natomiast w Katowicach – Drapacz Chmur. W kolejnych latach wieżowce zaczęły pojawiać się także w Krakowie oraz Chorzowie.

Najwyższym historycznie budynkiem wysokościowym w Polsce od średniowiecza do końca XVIII wieku była niezachowana kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Najstarszym budynkiem w Polsce o wysokości przekraczającej 100 m jest wybudowana w roku 1565 katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.

Varso Tower: Najwyższy budynek w Polsce

Nowopowstały wieżowiec Varso Tower, z wysokością 310 metrów, nie tylko znalazł się na szczycie listy najwyższych budynków w Polsce, ale także w Unii Europejskiej. Varso Tower oficjalnie wyprzedził swoje sąsiadki w centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki oraz budynek mieszkalny Złota 44.

Varso Tower, zlokalizowany na warszawskiej Woli, został oddany do użytku. Budynek znajduje się u zbiegu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Na jego szczycie zamontowana została iglica, która sprawia, że warszawski biurowiec ma łączną wysokość 310 metrów.

Pałac Kultury i Nauki: Symbol Warszawy

Do tej pory najwyższym budynkiem w Warszawie, a także w Polsce, był Pałac Kultury i Nauki, który został oddany do użytku w lipcu 1955 roku. Jego wysokość wraz z iglicą wynosi 237 metrów. Od ponad 60 lat żaden wybudowany w Polsce wieżowiec nie przekroczył wysokości Pałacu Kultury i Nauki, choć niektóre były mu bliskie.

Pałac Kultury i Nauki to wyjątkowy budynek, który przez wiele lat dominował na warszawskim niebie. Jego charakterystyczna sylwetka jest jednym z symboli stolicy.

Najwyższe budynki w Polsce

W Polsce powstaje coraz więcej wysokich budynków, które przekraczają 100 metrów wysokości. Oto lista najwyższych budynków w Polsce:

  • Varso Tower, Warszawa: 310 m
  • Pałac Kultury i Nauki, Warszawa: 237 m
  • Warsaw Spire, Warszawa: 220 m
  • Warsaw Trade Tower, Warszawa: 208 m
  • Sky Tower, Wrocław: 206 m
  • Złota 44, Warszawa: 192 m

Budynki w trakcie budowy lub zatwierdzone

W Polsce powstają również nowe budynki, które w przyszłości mogą znaleźć się na liście najwyższych budowli. Oto lista budynków, których budowa się rozpoczęła lub rozpocznie:

  • The Bridge, Warszawa: 174 m
  • Olszynki Park, Rzeszów: 161 m
  • Cavatina Quorum, Wrocław: 140 m
  • Liberty Tower, Warszawa: 140 m
  • Spark, Warszawa: 130 m
  • Atal Olimpijska, Katowice: 128 m

Tarasy widokowe na wysokości

Zwiedzanie tarasów widokowych jest jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu zarówno przez turystów, jak i mieszkańców miast. Najwyżej położony taras widokowy w budynku w Polsce znajduje się w Varso Tower w Warszawie (na wysokości 230 m). Będzie on dostępny dla odwiedzających od 2023 roku.

Zielone technologie w architekturze

Jak zapowiada inwestor, najwyższy budynek w Polsce mimo swojej skali będzie też jednym z najbardziej zielonych obiektów w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, Varso Tower może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Przyszłość budownictwa wysokościowego w Polsce

W Polsce powstaje coraz więcej budynków wysokościowych, co jest związane z dynamicznym rozwojem miast i potrzebą efektywnego wykorzystania przestrzeni. W przyszłości możemy spodziewać się powstania kolejnych wieżowców, które będą dominować na panoramie polskich miast.

Redakcja RoyalDecor

Jestem pasjonatem designu i architektury, zafascynowanym każdym detalem wnętrz i ich estetyki. W moich artykułach znajdziesz inspiracje, porady i nowinki ze świata dekoracji oraz budownictwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?