Czeka Cię odbiór mieszkania od dewelopera? Sprawdź, na co się przygotować

Odbiór techniczny mieszkania to ważny element formalny procesu zakupu nieruchomości bezpośrednio od firmy deweloperskiej. Sprawdź, na jakie błędy ze strony wykonawcy powinieneś być szczególnie wyczulony.

Zakup mieszkania to poważna pod względem finansowym inwestycja w życiu. Warto się do niego dobrze przygotować. Jeśli jesteś w przededniu odbioru technicznego mieszkania zobacz, na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę, będąc w lokalu. Wiele z wykrytych wad będziesz mógł zareklamować i domagać się naprawienia szkody na koszt dewelopera.

Sprawdzenie poziomu wilgotności ścian

Profesjonalna kamera termowizyjna pozwala sprawdzić, czy ściany zostały odpowiednio wysuszone. Poziom wilgotności może wpłynąć na powstawanie wybrzuszeń i bąbli na gładzi, a nawet na odpadanie całych jej powierzchni. Szybkie badanie przy użyciu kamery termowizyjnej rozwieje wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Dostęp do doskonałych specjalistów, dla których odbiór mieszkania Poznań jest chlebem powszednim uzyskasz, wchodząc na stronę internetową https://xn--odbir-3ta.pl/odbiory-mieszkan-poznan.

Sprawdzenie szyb i ram okiennych pod kątem zarysowań

Najłatwiej dokonać tego w godzinach porannych. Wystarczy ustawić się naprzeciwko okna i przyjrzeć się zarówno szybom, jak i samym ramom. Nieuważne ekipy montażowe potrafią utłuc ramy okienne i doprowadzić do uszkodzeń klamek.

Instalacja elektryczna i wodna

W momencie odbioru technicznego mieszkania zazwyczaj nie ma możliwości sprawdzenia napięcia w gniazdku. Należy zatem skupić się na rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych oraz usytuowaniu odpływów w łazience. Tuż po odbiorze, gdy będzie możliwość sprawdzenia zasilania elektrycznego, warto przyjrzeć się każdemu z kontaktów osobno i zbadać napięcie za pomocą standardowego miernika.

Jakość tynków i posadzek

Do kontroli jakości tynków i posadzek wystarczy zwykła dwumetrowa poziomica. Bąbelek znajdujący się na środku wskaże, czy poziom wykonania każdej z tych płaszczyzn jest zadowalający i zgodny z normą.

Kontrola otworów drzwiowych

Szerokość i wysokość otworów drzwiowych wyznacza prawo budowlane. W przypadku pomieszczeń takich jak łazienka szerokość skrzydła drzwiowego nie może być mniejsza niż 80 cm. Ma to swoje uzasadnienie we względach bezpieczeństwa. Z kolei otwory drzwi wejściowych nie mogą być mniejsze niż 90 cm, co również znajduje podstawy w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu oraz konieczności szybkiej ewakuacji mieszkańców.

Wykończenie balkonu

Większość mieszkań w stanie deweloperskim już na etapie odbioru ma na posadzce płytki ceramiczne lub gres. Warto sprawdzić, czy każde z tych rozwiązań jest mrozoodporne. Istotne jest również to, czy wykonawca sumiennie i starannie wykonał fugi, zamontował barierki oraz parapety zewnętrzne.

Podsumowując, odbiór mieszkania powinien uwzględniać różne aspekty techniczne lokalu. Optymalnie, gdy jest przeprowadzany w obecności specjalisty stojącego po stronie kupującego. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że klient nie pominie żadnych istotnych usterek nieruchomości.