Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej?

jak usunąć naklejkę z szyby

Kupowanie używanego samochodu to wielkie wydarzenie dla każdego kierowcy. Nie tylko jest to wielka radość, bo ma się często wymarzone auto, lecz również wiele spraw formalnych, które trzeba załatwić np. w urzędzie. Kupowanie używanego samochodu to, jak się jednak okazuje również jeden, dość trudny w realizacji proces, a mianowicie usuwanie z przedniej szyby naklejki. Co to jest za naklejka, a także jak się ją powinno usuwać, aby zrobić to skutecznie, lecz nie zniszczyć przy okazji szyby?

Dlaczego na szybie obecna jest naklejka?

Zanim przejdzie się do tego, jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej, najpierw warto się zastanowić nad tym, co ona tam w ogóle robi. Czy jest to jakaś fanaberia wcześniejszego właściciela auta? A może naklejka ta musi tam zostać i nie można jej ruszać?
Naklejka ta to jeden z kilku elementów identyfikacji pojazd zaraz obok tablicy rejestracyjnej i dowodu rejestracyjnego. Na naklejce obecne są dokładnie te sam numery co w przypadku tablicy i dowodu i stanowi ona dodatkowe potwierdzenie danego pojazdu. Naklejka wydawana jest razem z dowodem i tablicami przez rejonowy urząd podczas rejestrowania lub też przerejestrowywania pojazdu. Jeśli więc kupi się używany samochód i będzie się go przerejestrowywało, dostanie się nowe tablice rejestracyjne oraz naklejkę. Stara naklejka musi zostać usunięta z przedniej szyby, aby na jej miejsce umieścić nową.

W jaki sposób usunąć starą naklejkę?

Jak więc widać, usuwanie starej naklejki z szyby samochodowej jest naprawdę ważne. Problem tylko w tym, że po pierwsze umiejscowiona jest ona w taki sposób, że dostęp do niej jest bardzo utrudniony. Po drugie klej, który jest na niej użyty, jest niezwykle mocny, więc nie da się je oderwać, podważając ją po prostu paznokciem. Jak zatem pozbyć się starej naklejki?
Zdecydowanie najlepszym i najpewniejszym sposobem na usunięcie niechcianej naklejki jest wykorzystanie do tego zadania specjalnego środka chemicznego, który ma właściwość rozpuszczania kleju. Uważać jednak trzeba na to, aby nie pochlapać nim plastikowej deski, ponieważ może to spowodować odbarwienie się jej i powstanie w ten sposób nieestetycznych uszkodzeń. Jak zatem zrobić wszystko sprawnie i skutecznie? Przede wszystkim warto pod nalepką położyć nieco papieru kuchennego lub też szmatki, w które środek chemiczny będzie mógł skapywać. Następnie należy popryskać środkiem rozpuszczającym klej na naklejkę. Polecane jest w tym wypadku użycie dodatkowo żyletki lub też ostrza pochodzącego z noża tapicerskiego. Używane będą one do podważania naklejki oraz powolnego jej odklejania. Za każdym razem, gdy odsłoni się nowy fragment, należy zaaplikować nową porcję środka chemicznego, aby dostawał się on do kolejnej warstwy kleju.
Jeśli jednak ktoś nie ma pod ręką takiego środka lub też nie chce ryzykować uszkodzenia deski rozdzielczej, innym bardzo skutecznym sposobem na usunięcie naklejki jest podgrzanie jej. Oczywiście nie można do tego celu użyć ognia, ponieważ spowoduje to pęknięcie szyby. Poleca się więc sięgnięcie po suszarkę. Ciepło spowoduje, że klej straci chwilowo swoje właściwości i odklejenie naklejki stanie się o wiele łatwiejsze.