Czy warto wybierać projekty domów z dużymi przeszkleniami? Plusy i minusy rozwiązania.

projekty domów

Jeden z charakterystycznych elementów współczesnego budownictwa o minimalistycznym charakterze to bez wątpienia duże okna. Zastosowanie szerokich przeszkleń w projektach domów ma swoje uzasadnienie nie tylko estetyczne, lecz również praktyczne. Na rozwój tego trendu znaczny wpływa ma dostępność wysokiej klasy stolarki okiennej i szyb o lepszych parametrach termicznych. Czym charakteryzują się większe przeszklenia w domu i jakie są ich plusy oraz minusy?

Dom przy Czekoladowej

Projekty domów z dużymi przeszkleniami – zalety rozwiązania. 

Na początek plusy dużych okien – bez wątpienia jest ich wiele! Główną korzyścią wynikającą z obecności powiększonych przeszkleń w domu jest szerszy dostęp do naturalnego światła. Przynosi ono korzyści zarówno biologiczne (więcej światła to lepsze samopoczucie, większy kontakt wzrokowy z naturą oraz lepsza produkcja witaminy D w organizmie), jak i te związane z aranżacją wnętrza. Duże okna optycznie powiększają dom i rozjaśniają je.

Duże przeszklenia, szczególnie umieszczone od strony południowej w salonie, tworzą imponujące wnętrze. Salon jest doskonale doświetlony, jasny, a także naturalnie ogrzewany promieniami słonecznymi. Osoby z pieczołowicie i estetycznie zaprojektowanym ogrodem z pewnością docenią to rozwiązanie. Umożliwia ono kontakt z naturą porównywalny do efektów jaki daje dobrze wykonany ogród zimowy. Warto zaznaczyć, że duże przeszklenia świetnie sprawdzają się nie tylko w przestronnych, nowoczesnych salonach, ale także w mniejszych, nadając im lżejszy charakter. Możliwość zastosowania nowoczesnych systemów przesuwnych znacznie ułatwia korzystanie z szerokich drzwi tarasowych. Można w piękny dzień całkowicie otworzyć nawet 3 metrowe skrzydło likwidując barierę między wnętrzem domu a zieloną strefą ogrodu. Przy zastosowaniu dobrej jakościowo stolarki i szyb o wysokich parametrach energooszczędności nasz dom będzie nie tylko elegancki i jasny, lecz również ciepły, dzięki absorbowaniu naturalnego ciepła promieni słonecznych. Wybierając projekty domów z dużymi przeszkleniami powinniśmy pomyśleć kompleksowo o energooszczędnych rozwiązaniach dla domu. Warto przemyśleć ogrzewanie pompą ciepła przy zastosowaniu systemu podłogowego oraz postawić na dodatkowe systemy solarne, czy fotowoltaiczne. 

Dom przy Alabastrowej 62

Co może przeszkadzać w domu z dużymi przeszkleniami?

Oczywiście, duże przeszklenia w domu nie są pozbawione wad. Minusem może być to, co jednocześnie jest ich największą zaletą, a mianowicie większa ilość wpadającego światła słonecznego do wnętrza. W upalne, letnie dni może to stworzyć problem, choć można go rozwiązać poprzez zainstalowanie rolet zaciemniających lub zewnętrznych żaluzji. Przydatne mogą być również rolety półprzezroczyste. Zbyt intensywne nasłonecznienie może być problematyczne.

Inną wadą może być mniejsza izolacja termiczna wnętrza. Tutaj najważniejszym czynnikiem jest zastosowanie wysokiej jakości stolarki okiennej. Duże przeszklenia, gdy postawimy na standardowe okna, obniżają izolację cieplną o wiele bardziej niż zaizolowane ściany. Dlatego tak ważne jest, aby okna miały odpowiedni wskaźnik przenikalności cieplnej (U) i były prawidłowo zamontowane, aby uniknąć mostków termicznych.

Dom przy Klonowej 7

Kiedy projekty domów z dużymi przeszkleniami sprawdzą się najlepiej?

Ostateczna decyzja dotycząca zastosowania dużych okien w domu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że to rozwiązanie najlepiej sprawdza się w nowoczesnym wystroju wnętrza, takim jak styl skandynawski, minimalistyczny lub loftowy. Jeśli posiadamy dobrze nasłonecznioną i wyjątkowo widokową działkę zdecydowanie powinniśmy przemyśleć takie rozwiązanie. Najlepiej sprawdzają się w takim układzie projekty domów z południową lub południowo-zachodnią lokalizacją pokoju dziennego. Taki układ wnętrza zapewnia optymalne nasłonecznienie. W przestrzenie, w której przebywamy najczęściej mamy zapewnione naturalne światło od wschodu do zachodu słońca. 
 Mimo pewnych wad, które jak wykazaliśmy, można łatwo skorygować, duże okna stanowią imponujący element aranżacji wnętrz. Cieszą szeroką perspektywa widzenia, przyjemnym kontaktem z naturą i rozświetlają wnętrze najbardziej korzystnym dla oczu naturalnym światłem. Wybierając projekty domów warto przemyśleć takie rozwiązanie, jeśli myślimy o nowoczesnym, słonecznym i energooszczędnym domu.

Artykuł sponsorowany