Jak trzeba wyczyścić rurę od odkurzacza?

Zatkany wąż ssący odkurzacza natychmiast zmniejsza siłę ssania, a tym samym wydłuża czas sprzątania. Jeśli jest czymś zatkany, musisz coś zrobić. Dzięki temu artykułu szybko znajdziesz optymalną moc ssania urządzenia.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak wyczyścić rurę od odkurzacza?
  • Kiedy wyczyścić rurę odkurzacza?

Jak wyczyścić rurę od odkurzacza?

Dla początku przygotuj potrzebne rzeczy do czyszczenia. Takie jak: szmatka, gąbka, płyn do mycia naczyń, sznurek, szczotka, olejek zapachowy. `Następnym krokiem trzeba wyjąć worek, zdemontować: rury, szczotki i filtry.  Wszystkie części trzeba namoczyć w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ostrożnie pocierać. W przypadku miejsc trudno dostępnych przygotuj „duży gazik” wykonany ze zwiniętego patyczka do sushi, np. z pałeczki do sushi. Następnie wszystkie części opłucz i pozostaw do wyschnięcia. Dalej wyczyść wąż odkurzacza. Jeśli spojrzysz na okucia rury, z pewnością zobaczysz warstwę kurzu przyklejoną do ścianki rury. Potem zwilż wilgotną szmatkę sznurkiem na pół. Nawlecz rurkę na sznurek, a następnie przeciągnij koniec przez sznurek z owiniętym wokół niego materiałem. Powtórz tę procedurę kilka razy w obu rurkach: miękkiej i twardej rurce. Następnie umyj koła odkurzacza. Ponieważ zbierają oni dużo brudu. Jeżeli koło daje się łatwo zdemontować, należy najpierw odkręcić śruby i namoczyć je. Dokładnie wyczyść komorę próżniową, w której zwykle umieszcza się worek. Na koniec wyczyść odkurzacz z zewnątrz. Przed włożeniem na filtr wlej kilka kropel aromatycznego olejku (np. zielonej herbaty). Za każdym razem, gdy odkurzacz emituje pachnące powietrze, co poprawia skuteczność sprzątania i maskuje nieprzyjemne zapachy, takie jak zapach wcześniej odkurzania sierści zwierząt.

Kiedy wyczyścić rurę odkurzacza?

Regularne czyszczenie węża odkurzacza jest ważne, ponieważ pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek. Zrób to, gdy zauważysz osłabienie ssania lub odkurzacz nie zbiera brudu z podłogi. Nawet najlepsze odkurzacze przewodowe są na to wrażliwe. W pewnym sensie zatkana rura oznacza, że ​​urządzenie nie działa prawidłowo. W rezultacie nagromadzony brud zaczyna nawet spływać z powrotem do otoczenia, pogarszając jakość wdychanego powietrza. Dlatego jeśli zauważysz, że urządzenie słabo lub w ogóle nie zasysa brudu, sprawdź, czy w wężu nie znajdują się ciała obce lub kłęby kurzu. Sprzęt często szybko się nagrzewa, co prowadzi do awarii lub poważnych uszkodzeń. Można to wyczuć, ponieważ odkurzacz ma nieprzyjemny zapach. Dbaj o swoje urządzenie, a unikniesz problemów związanych z jego użytkowaniem.

Czyszczenie rury ssącej odkurzacza to jedna z podstawowych czynności zapewniających dokładne czyszczenie i sprawną pracę urządzenia.

Zobacz także: Jak można zamaskować dziury w płytach?