Fornir kamienny – jakie ma zastosowanie?
Data publikacji 16 maja 2022
Fornir kamienny to świetny pomysł na to, by odmienić wnętrza nie do poznania – i to za nieduże pieniądze. Z jego pomocą aranżacja nabierze eleganckiego i szykownego looku. Na tym jednak jeszcze nie koniec zalet tego materiału – przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak używać fornir kamienny!
Fornir kamienny – co to?
Fornir kamienny to rodzaj kamienia dekoracyjnego, który został uformowany w arkusze cienkie jak papier. Ich grubość nie przekracza bowiem 2-3 mm. Jego zastosowanie to gwarancja uzyskania eleganckiej i niebanalnej aranżacji wnętrza. Fornir kamienny jest produkowany z cienkiej warstwy łupka, którą następnie przykleja się do podkładu wykonanego z żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Jest on również ciekawą alternatywą dla kamienia strukturalnego – ze względu na niższą cenę oraz ilość dostępnych wariantów kolorystycznych. Zamiennie określany kamienną tapetą — jest łatwy montaż i nie obciąża ściany. Materiał ten jest również wysoce elastyczny, a zarazem trwały.
Jak powstał fornir kamienny?
Wynalezienie forniru było zupełnym przypadkiem. Miało to miejsce w latach 90. za sprawą Amerykanina Gernota Ehrlich. To właśnie on wpadł na to, by wykonane przez niego z płyt MDF meble na zamówienie obkleić tabliczką z naturalnych łupków. Jako spoiwa używał on natomiast żywicy epoksydowej. W trakcie renowacji jednego ze stołów przypadkiem musiał oderwać kamień od płyty MDF, po czym zauważył, że pozostała na niej cienka, podobnie wyglądającą warstwa łupka. Zachęcony swoim odkryciem Gernot Ehrlich tak długo eksperymentował, aż pewnego dnia opatentował technologię produkcji forniru kamiennego. Wszystko za sprawą właściwości łupka, który się rozwarstwia. Tym samym odkrył on nowe i efektowne zastosowanie materiału, który od tysięcy lat był wykorzystywany w budownictwie.
Fornir kamienny – zastosowanie
Fornir kamienny to materiał dekoracyjny, którego stosowanie nie ogranicza się tylko do jednej, konkretnej powierzchni. Tworzywo to jest niezwykle uniwersalne – można go bowiem wykorzystać do oklejenia drzwi (od tych wewnętrznych, po zewnętrznne i przesuwne), bram, elewacji. Materiał ten umieszcza się na frontach mebli kuchennych i łazienkowych oraz na kominkach. Fornir sprawdzi się również jako okładzina dla mebli RTV oraz lad sklepowo-hotelowych. Niekiedy wykonuje się z niego również dekorację w akwariach z rybkami. Fornir ma ogromne zastosowanie. Można go stosować nie tylko w aranżacji wnętrz, ale i wykorzystać je na zewnątrz, np. w aranżacji elewacji budynku. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoją własna pomysłowość.
Zastosowanie forniru kamiennego – pomysły i inspiracje
Zalety tego materiału sprawiają, że fornir kamienny zdobywa coraz większą popularność. Przychylne opinie jego użytkowników sprawiają, że grono jego wielbicieli się nieustannie poszerza. Podobnie jak i lista zastosowań tego materiału. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsi z rozwiązań na to, jak wykorzystać fornir.
Fornir na ścianie
Fornirem kamiennym można obkleić ściany, a dokładniej mówiąc – wszelkie wolne przestrzenie ma ścianach ścian. Fornir odmieni wygląd ściany, która nie została zasłonięta przez meble. Znakomitym pomysłem jest również umieszczenie forniru na ścianie za meblem – np. telewizorem lub fotelem w kąciku do czytania. Taki zabieg sprawi, że wnętrze nabierze elegancji i nowoczesnego stylu.
Fornir na meblach
Taką kamienną tapetę można wykorzystać również do oklejenia mebli. W przeciwieństwie do tradycyjnych lakierów i oklein materiał ten jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Można więc nim obkleić kuchenne blaty lub ewentualnie fronty szafek.
Fornir w kabinie prysznicowej
Fornir kamienny to także bardzo elegancki pomysł na kabinę prysznicową. Oklejona nim od wewnątrz kabina będzie robiła wspaniałe wrażenie. Trzeba mieć tylko w pamięci to, że fornir trzeba dodatkowo zaimpregnować. Wszystko ze względu na jego pory, które mogą zacząć gromadzić nadmiar wilgoci.
Fornir na cokół dla domu
Fornir jest wodoodporny i odporny na wahania temperatur. Dlatego też śmiało można z niego korzystać również i przy aranżacji ogrodu oraz obejścia domu. Materiał ten można wykorzystać przy aranżacji grilla lub wędzarni ogrodowej. Z kolei czarny fornir kamienny czarny rewelacyjnie nadaje się na materiał na cokół domu. Trwały i łatwy w czyszczeniu śmiało poradzi sobie z tym wyzwaniem.
Fornir kamienny – czy warto po niego sięgać?
Materiał ten jest niezwykle elegancki i właśnie za to jest on tak bardzo ceniony. Produkowany z kamienia naturalnego fornir kamienny na tle innych tego typu produktów charakteryzuje się porowatą lub gładką strukturą, która jest pokryta niepowtarzalnymi dla każdego kawałka ich powierzchni wzorami. To z kolei pozwala na uniknięcie nudnego i przewidywanego efektu – jego niepowtarzalne, a jednocześnie naturalne wzory pozwalają na oryginalne wykończenie mebli lub ścian.
Ładna prezencja to jednak jeszcze nie wszystko. Fornir to bardzo uniwersalny kamień na ścianę. Sprawdzi się on praktycznie na każdej powierzchni. Kamień dekoracyjny to znakomity pomysł na to, by małym kosztem odmienić wygląd starych mebli, czy aranżację wnętrza. Co więcej, jest on bardzo prosty w montażu i sprzyja utrzymaniu czystości. Lista zalet tego materiału jest jednak nieporównywalnie większa. Arkusze forniru dostępne w różnorodnych formatach pozwalają zatuszować na ścianach ślady po łączeniach. Dlatego też, jeżeli zastanawiasz się nad zastosowaniem forniru w swoim domu – nie zwlekaj i wykorzystaj go już dziś!