Funkcjonalność i ponadczasowy styl. Dlaczego wybieramy projekty domów z poddaszem?

Funkcjonalność i ponadczasowy styl

Nowe domy powstają jak grzyby po deszczu. Obserwacja rynku dowodzi, że nie ma złego czasu na budowę domu. Coraz więcej powstaje domów jednorodzinnych, coraz więcej osiedli w zabudowie domów szeregowych, czy bliźniaczych. Mimo bogatej oferty jaką oferują gotowe projekty domów niegasnącą popularnością cieszą się projekty domów z poddaszem użytkowym. Za co je cenimy i dlaczego wybieramy tak chętnie? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom takich budynków. 

Dom przy Alabastrowej 53 – wizualizacja

Dom przy Alabastrowej 53 – wizualizacja 

Przywiązanie do tradycji – projekty domów takie, jak dawniej.

Jednym z powodów, dla których wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym jest sentyment. Pokolenie naszych rodziców i nasze w znakomitej większości wychowało się w domach z poddaszem. Wielu z nas miało do dyspozycji nie tylko poddasze użytkowe, ale pełne piętro. Nie zapominajmy, że dominującym, powtarzalnym i uniwersalnym typem domu w czasach minionych była tzw. kostka, oferująca pełne piętro, a często także piwnicę. Kostka nie zyskałaby takiej popularności, gdyby nie była przede wszystkim funkcjonalna. Przejrzyście zaplanowane domy z poddaszem, te z dawnych czasów i te dzisiejsze, wprowadzają ład i harmonię w codzienne życie.

Dom przy Cyprysowej 59 – wizualizacja

 Dom przy Cyprysowej 59 – wizualizacja 

Parter – otwarty na wszystkich

Poziom 0 w projektach domów z poddaszem użytkowym to najbardziej reprezentacyjna cześć całego domu. To tutaj zapraszamy gości, urządzamy przyjęcia rodzinne, czy spotkania ze znajomymi. Projekty domów z poddaszem użytkowym parterową część budynku zazwyczaj przeznaczają na otwartą strefę dzienną. Ta składa się z reguły z salonu i kuchni. Otwarty livingroom zajmuje najwięcej miejsca na parterze i stanowi serce całego domu. W tak zaprojektowanej przestrzeni znajdzie się miejsce na kominek, jadalniany stół, czy wygodną sofę narożną. Projekty domów z poddaszem, szczególnie te w nowoczesnym wydaniu, przewidują również łatwą komunikację z zielona strefą ogrodu. Tarasowe drzwi wiodące wprost do ogrodu to standardowe rozwiązanie w dobrych projektach.

Domy z poddaszem użytkowym są również często wybierane ze względu na fakt, że można je realizować dwuetapowo. W tym celu dobrze wybrać projekt domu, który ma dodatkowy pokój na parterze. Łatwo wtedy wykończymy parterową część domu, a poddasze urządzimy w późniejszym czasie, w miarę potrzeb i możliwości budżetowych. Do w pełni funkcjonalnego mieszkania na parterze niezbędna jest jeszcze łazienka. Gdy wybierzemy projekt domu, który oferuje taki układ funkcjonalny parteru, szybciej wprowadzimy się do własnego domu, wykańczając go na raty. Salon, kuchnia, sypialnia, łazienka, kotłownia, a niekiedy garaż – to o wiele więcej niż przeciętne mieszkanie w bloku, a to dopiero połowa naszego domu!

Dom przy Modrzewiowej 16 – wizualizacja

 Dom przy Modrzewiowej 16 – wizualizacja 

Poddasze – Twoja prywatna strefa relaksu

Projekty domów z poddaszem oferują na piętrze przytulną strefę relaksu i odpoczynku. Tu mieści się większość sypialni, dostępnych wyłącznie domownikom. Na poddasze nie wpuszczamy każdego, to przestrzeń prywatna, zarezerwowana wyłącznie dla nas. To jeden z powodów, dla których wybieramy projekty domów z poddaszem. Lubimy mieć wyraźny podział na oficjalną, reprezentacyjną część i tylko nasze, przytulne gniazdko, do którego wejdą wyłącznie Ci, którym na to pozwolimy.

Układ funkcjonalny poddasza zazwyczaj jest uniwersalny. Mniejsze pokoje przeznaczone są dla dzieci, a większy dla rodziców. Coraz częściej spotykamy projekty domów z osobną sypialnią małżeńską w formie prywatnego apartamentu. Taki pokój VIP, zwany master bedroom, zawiera własną toaletę i garderobę. Kąpielowy pokój, główna łazienka, również znajduje się na piętrze. Jest ona dostępna dla wszystkich domowników.

Dom przy Imbirowej 7 – wizualizacja

 Dom przy Imbirowej 7 – wizualizacja 

Proste, wygodne, tanie w budowie projekty domów

Projekty domów z jednorodzinnych z klasycznym podziałem wnętrza na otwarty parter i prywatne poddasze, łatwo zaaranżować oraz dostosować do zmieniających się potrzeb rodziny. Wspomnieliśmy już o budowie dwuetapowej, lecz warto jeszcze wymienić możliwość zaaranżowania dwóch mieszkań w obrębie jednego domu. Taka opcja również bywa rozważana na etapie, gdy przeglądamy projekty domów. Wybór tego jedynego projektu to kluczowy moment, dlatego tak często decydujemy się na sprawdzone i funkcjonalne rozwiązania. Wybieramy to, co znane. Projekty domów z poddaszem użytkowym, to domy proste w budowie i szybkie w realizacji. Gdy wybierzemy taki z prostym dwuspadowym dachem, o zwartej bryle i regularnych kształtach, możemy być pewni, że będzie to dom tani w budowie.

Projekty domów z poddaszem użytkowym są nadal na szczytach rankingów popularności, różnych pracowni projektowych. Inwestorzy wybierają je chętnie i bez obaw o przyszłość inwestycji swojego życia.