Jak wybrać szafę ubraniową do sypialni?

szafa ubraniowa na wymiar

Szafa na ubrania w sypialni to jeden z najważniejszych, znajdujących się tam mebli. Służy do przechowywania podręcznych ubrań, a czasami też garderoby na dany sezon, czy też całości garderoby znajdującej się w domu. Wybór odpowiedniej szafy powinien zależeć więc od indywidualnych potrzeb domowników.

Szafy małych rozmiarów

Szafy ubraniowe w małym rozmiarze będą potrzebne przede wszystkim osobom, dla których szafa w sypialni jest tylko miejscem do przechowywania wyłącznie tej części garderoby, która jest aktualnie używana. Taka szafa powinna więc pomieścić kilka kompletów ubrań, trochę dodatków i inne potrzebne akurat rzeczy. Miejsce na wieszaki może swobodnie zajmować tylko niewielką część szafy, a pozostała przestrzeń może być zajęta przez różnego rodzaju półki i szuflady, które przydadzą się do przechowywania drobniejszych elementów garderoby.

Szafy średnie

Często bywa tak, że szafa w sypialni służy do przechowywania ubrań, które używane są przez cały rok, potrzebna jest w niej więc większa przestrzeń. Świetnie sprawdzają się w tej sytuacji szafy ubraniowe trzydrzwiowe, które zapewniają wystarczającą ilość miejsca do przechowywania ubrań i poukładanie ich w sposób zapewniający wygodny dostęp. Dobrym pomysłem jest podzielenie przestrzeni w szafie na ubrania aktualnie używane i te, które używane będą w innych sezonach. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie porządku w szafie, w której znajduje się dość sporo rzeczy.

Szafy o największych rozmiarach

W małych mieszkaniach, w których brak miejsca na meble, zapewniające przestrzeń do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy pomocne okazać się może zainstalowanie bardzo dużej szafy, która będzie uniwersalnym miejscem do przechowywania prawie wszystkiego. W takiej szafie powinno się więc znaleźć miejsce na garderobę używaną przez cały rok, oraz osobne miejsce na ubrania wierzchnie. Powinna być też zaopatrzona w jak największą ilość zamykanych półek i szuflad, które posłużą nie tylko do przechowywania ubrań, ale mogą być również dobrym miejscem na zapasową pościel, czy inne, podobne elementy wyposażenia mieszkania. Tego rodzaju szafa może się sprawdzić równie dobrze jako pomoc dla osób, które dysponują wyjątkowo dużą garderobą i mają problem ze zorganizowaniem jej w odpowiedni sposób.

Gotowa szafa ze sklepu, czy szafa na zamówienie?

W salonach meblowych dostępny jest obecnie bardzo duży wybór szaf w każdym rozmiarze – od tych najmniejszych, do szaf najbardziej przepastnych. Klienci tych sklepów nie zawsze jednak znajdują w nich model które by w stu procentach odpowiadały ich potrzebom. W takim wypadku rozsądnym wyborem może okazać się zamówienie szafy wykonanej według indywidualnego projektu. W tym celu niekoniecznie trzeba się udawać od razu na poszukiwania producenta szaf. Sklepy meblowe bardzo często współpracują z lokalnymi producentami, którzy skłonni są wykonać taki mebel, jaki jest akurat potrzebny. Koszt takich mebli zazwyczaj nie przekracza kosztu mebli gotowych, co jest dość zrozumiałe, bo koszty ich produkcji są takie same. Konieczne może okazać się jednak poczekanie jakiś czas na realizację projektu.

Dużym plusem kupowania indywidualnie przygotowanych mebli, oprócz możliwości doboru idealnie dostosowanego do potrzeb projektu, jest również możliwość dowolnego doboru zastosowanych materiałów, czy zdobień. Skorzystają na tym zwłaszcza osoby, którym zależy na tym, żeby wyposażenie mieszkania miało jak najbardziej unikalny charakter.