Kosz na bieliznę – jak wybrać odpowiedni?

Akcesoria do łazienki mogą w znacznym stopniu ułatwić nam życie i codzienne obowiązki. W grupie tej znajduje się kosz na bieliznę. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in.:

  • jaką wielkość kosza na bieliznę wybrać,
  • jakie rodzaje koszy wyróżniamy,
  • jak dopasować kosz na bieliznę do łazienki.

Ceny koszy na bieliznę wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od materiału wykonania oraz jego pojemności.

Z jakiego materiału wybrać kosz na bieliznę?

To pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać podczas zakupu kosza na bieliznę. Prócz najbardziej popularnego plastikowego, można wyróżnić kilka innych materiałów. Często już sam materiał, może dopasować się do wnętrza i być ozdobą.

Pierwszym rodzajem jest kosz na pranie z drewna. Największymi jego wadami są cena oraz stosunkowo duża waga. Największy plus to z pewnością stylowy wygląd o bardzo dobrze. Może on stać w głównym miejscu w danym pokoju i być aranżacją wnętrza. Podczas wyboru miejsca drewnianego kosza na bieliznę należy pamiętać, że ma on sporą tendencję do wchłaniania wilgoci. Skutkiem tego może być pojawienie się pleśni. Najlepsze kosze drewniane należy kupować jedynie od dobrych producentów, tak aby mieć pewność wysokiej jakości produktów. 

Drugą opcją jest kosz wykonany z rattanu albo wikliny. Cechuje się on małą wagą, często stylowym wyglądem oraz stosunkowo niską ceną. Nie należy martwić się o pochłanianie wilgoci. Jeżeli dany kosz jest wykonany z słabej jakości wymienionych materiałów może dochodzić do uszkodzeń mechanicznych. 

Kolejnym przykładem są coraz bardziej popularny kosz z metalu. Ten nierdzewny dodatek, jest przede wszystkim dopełnieniem pomieszczeń w stylu loftowym. Za największe wady można uznać możliwość powstania zacieków oraz stosunkowa duża waga, jeżeli będziemy chcieli przenosić kosz na bieliznę. Jest to jednak rekompensowane bardzo dobrą trwałością przedmiotu. 

Ostatnim przykładem jest kosz z tworzywa. To bardzo tanie, ale odporne przy tym na działanie wilgoci i inne uszkodzenia mechaniczne. Główną wadą jest estetyka zwłaszcza w przypadku tańszych rozwiązań. 

Przykładowe wzory można zobaczyć tutaj: https://www.wonder.pl/c/kosze-na-bielizne

Jaką wielkość kosza na bieliznę wybrać?

Jeżeli chodzi o kosz na bieliznę, niezwykle istotne jest, aby nie utrudniał on przemieszczania się po pomieszczeniu. Jeżeli potrzebujesz większy kosz, warto pomyśleć o schowaniu go w szafce, nie będzie zajmował cennego miejsca, zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu. 

Wielkość kosza często jest zależna od liczby osób zamieszkujących dany dom, czy mieszkanie oraz częstotliwości wykonywanego prania. 

Przykładowe wymiary koszów na bieliznę to 7, 45 oraz 60 litrów. 

Kształt i budowa kosza na bieliznę – czyli jak dopasować go do łazienki

Kosz na bieliznę można nie tylko dopasować pod styl danej łazienki, ale może być punktem głównym pomieszczenia. Jeżeli jednak nie chcesz, aby pokazywać bezpośrednio kosz na bieliznę, obecnie można ciekawie wkomponować go w zabudowę łazienki.

Chowanie kosza na pranie to już przeszłość. Szeroka oferta rynkowa pozwala na dopasowanie tego elementu do wystroju wnętrza. Co więcej, coraz częściej kosz pełni funkcję ozdobną, gdyż posiada wyjątkowy wygląd, który wyróżnia go na tle pozostałych akcesoriów łazienkowych. W każdej łazience można w ciekawy sposób wyeksponować kosz na bieliznę. 

W ofercie firm najczęściej spotykane są okrągłe kosze. Można znaleźć również prostokątne, czy skośne modele. Od czego zależy ich budowa? Główne zmienne to sposób, w jaki przechowywana, składowana jest bielizna, czy też inne ubrania. W ten sposób można zagospodarować praktycznie każdy kąt w pomieszczeniu. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydując się na zakup kosza na bieliznę?

Ciekawe rozwiązanie to kosz na bieliznę z dedykowanym siedziskiem. Z racji, że jest to dość drogie rozwiązanie, nie jest tak popularne. Kosze na bieliznę tego typu, często są wyposażone w kółka, które ułatwiają przesuwanie. Jest to również korzystne dla płytek, czy innej podłogi, która nie jest rysowana. Kółka są regulowane i blokowane pod wpływem ciężaru. Warto zwrócić uwagę na solidność wykonania. Jeżeli nawet na początku zainwestujesz pieniądze w lepszej jakości kosz na ubrania, będzie on służył przez kilka dobrych lat i jego koszt się zwróci. 

Aby ułatwić pranie, warto zwrócić uwagę na kosze na bieliznę z podziałem na pranie jasne oraz ciemne. Innym podziałem mogą być kosze np. z podziałem na temperaturę prania. 

Warto, aby kosz na bieliznę posiadał praktyczne uchwyty. Jeżeli posada on solidne uchwyty, można być pewnym, że przeniesie się go łatwo i bezpiecznie z miejsca na miejsca. Jest to częsta czynność np. podczas segregacji prania lub przesuwaniu go w kierunku pralki. Te elementy mogą okazać się bardzo istotne i wspomóc codzienny obowiązek robienia prania.

W internecie można odnaleźć również rankingi, w których porównywane są ze sobą najbardziej popularne modele koszy na bieliznę. Są w nim zestawione różnorodne modele koszy na ubrania. 

A ty, jaki model kosza na bieliznę wybrałbyś do swojej łazienki? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.