Łóżko amerykańskie – zachodni szyk

Sypialnia to bardzo ważne miejsce w domu każdego amerykanina. Jest miejscem prywatnym, niedostępnym dla gości, dlatego dopasowuje się ją do własnych potrzeb. Sypialnia główna to wyjątkowe miejsce. Jest bowiem miejscem odpoczynku i relaksu właścicieli domu. W standardzie amerykańskich czterech kątów sypialnia główna posiada własną łazienkę (dostępną tylko z sypialni) z prysznicem, wanną oraz dwiema umywalkami oraz dużą garderobę, która stanowi osobne pomieszczenie z szafkami, półkami i miejscem na wieszaki. Dlatego też w sypialni nie znajdziemy szafy a tylko komodę i stolik nocny. Bardzo często w dużych pomieszczeniach oprócz części sypialnianej znajduje się komplet wypoczynkowy lub fotele, w których właściciele mogą odpocząć na przykład czytając książkę czy porozmawiać przed snem.

Duże łóżko amerykańskie

Centralnym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Niezależnie od wybranego stylu są to ogromne, komfortowe łoża z wysokim i wygodnym materacem. Łóżka te są niezwykle efektowne a wybór ich zdobień i kolorów zaskakuje. Do sypialni głównej i sypialni gości najczęściej wybierane są ciemne, klasyczne kolory. Łoża posiadają przepiękne drewniane ramy i charakteryzują się obowiązkowym, wysokim i ozdobnym zagłówkiem. Ten zaś może być drewniany, tapicerowany, tapicerowany pikowany, lub skórzany. W nogach łóżka również znajduje się ozdobna płyta, a coraz częściej montuje się tam ozdobne półki lub szuflady. W większości klasyczne łóżka amerykańskie postawione są na nóżkach, przez co materac i rama nie stykają się z podłogą. Zdarzają się również łoża z baldachimem, którego wsporniki są również bogato zdobione. Moda ta schodzi jednak powoli na drugi plan.

Ozdoby przy łóżku amerykańskim

Nieodłącznym elementem sypialni są oczywiście ozdobne, przepiękne narzuty na łóżko i ozdabiające je poduszki. Łoże ścieli się w charakterystyczny sposób zakładając kołdrę w połowie i przykrywając ją jedną lub dwiema warstwami narzuty lub pledu. Przy zagłówku ułożone są zaś starannie poduszki – od czterech do kilkunastu.

Sypialnia gości

Podobnie rzecz ma się w przypadku sypialni gościnnych lub sypialni dzieci. Przykładowo w sypialni córki – zarówno małej dziewczynki jak i nastolatki – znajdzie się duże, podwójne łóżko. Kolorystyka zapewne będzie jasna, a łóżko w kolorze jasnego drewna lub bieli. Taki pokój z pewnością pozwoli się zrelaksować.

Warto wziąć wzór z amerykańskich rodzin i  wnieść do naszej sypialni odrobinę luksusu jednocześnie sprawiając, że miejsce naszego odpoczynku będzie wyjątkowe.