Najwyższy budynek w Gdańsku – Olivia Star
Data publikacji 7 lipca 2023Olivia Star, najwyższy budynek w Trójmieście, z pewnością przyciąga uwagę swoją nowoczesną i imponującą strukturą. Ta struktura, która góruje nad miastem Gdańsk, jest symbolem dynamicznego rozwoju i innowacyjności w Polsce.
1. Historia i Lokalizacja
Olivia Star jest częścią Olivia Business Centre, kompleksu biurowego położonego w Gdańsku Oliwie. Budynek jest zlokalizowany przy Alei Grunwaldzkiej, jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście. Kamień węgielny pod budowę wieżowca wmurowano 30 czerwca 2016 roku.
2. Architektura i Wysokość
Budynek, zaprojektowany przez BJK Architekci, ma 180 metrów wysokości (156 metrów sięga najwyższy punkt elewacji), co czyni go najwyższym budynkiem Trójmiasta i umieszcza go wśród najwyższych budynków w Polsce.
3. Symbolika
Wysokość budynku (180 m) nawiązuje do wydarzeń sierpniowych w Gdańsku w 1980 roku, a architektura szczytu – do sąsiadującej z Olivia Business Centre Hali Olivia.
4. Przestrzeń Publiczna
Najwyższe kondygnacje Olivia Star od 17 lipca 2019 są publicznie dostępne. Znajdują się tam m.in.: zewnętrzny taras widokowy na wysokości 130 m (32 kondygnacja), galeria, restauracja, kawiarnie i centrum konferencyjne. Najwyższe piętro, przeznaczone do spotkań biznesowych, może pomieścić 400 osób.
5. Widok z Szczytu
Z najwyższy piętra budynku, umiejscowionego ponad 150 metrów nad ziemią, widać: Zatokę Gdańską, Klif Orłowski w Gdyni, port w Gdyni, port w Gdańsku, molo w Sopocie, Półwysep Helski, Mierzeję Wiślaną i Trójmiejski Park Krajobrazowy.
6. Zieleń i Kultura
Budynek jest połączony z wypełnionym zielenią, przeszklonym ogrodem (zwanym obecnie zimowym). Za dnia ma on służyć pracownikom Olivii jako miejsce spotkań i relaksu, zaś wieczorami pełnić rolę centrum wydarzeń kulturalnych i artystycznych, dedykowanych też mieszkańcom Trójmiasta.
7. Nowoczesność i Ekologia
Zdaniem inwestora Olivia Star będzie jednym z najnowocześniejszych budynków wysokościowych w Polsce i jednym z kilku budynków w kraju z trójszybową całoszklaną fasadą. Na wszystkich piętrach biurowych znajdą się systemy wentylacji naturalnej. Uchylne fragmenty elewacji pozwolą wentylować świeżym powietrzem indywidualnie każde pomieszczenie. Inwestor będzie starał się o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, potwierdzający ekologiczność budynku.
8. Budowa
Przetarg na kupno działki pod budowę centrum biznesowego Olivia odbył się w 2008 roku. Pozwolenie na budowę wysokościowca zostało wydane w grudniu 2013. Pierwotnie zakładano 55 metrów wysokości i 15 kondygnacji. W maju 2016 wydano zgodę na wzniesienie budynku o wysokości 180 metrów.
9. Opinie
Olivia Star budzi różne reakcje. Dla jednych jest to perła architektury, symbol nowoczesności i dynamiki rozwoju miasta. Dla innych jest to zbyt dominujący element krajobrazu, który nie wpisuje się w tradycyjną, niską zabudowę Gdańska.
10. Przyszłość
Olivia Star jest symbolem dynamicznego rozwoju Gdańska i Trójmiasta jako ważnego centrum biznesowego w Polsce. Biorąc pod uwagę rosnącą rolę Gdańska jako hubu technologicznego i miejsca dla innowacyjnych startupów, przyszłość Olivia Star wydaje się być bardzo obiecując