Jak poprawić jakość powietrza? O filtrach do oczyszczacza powietrza

Jak poprawić jakość powietrza? O filtrach do oczyszczacza powietrza

Alergie czy choroby dróg oddechowych mogą mieć związek z zanieczyszczonym powietrzem. Szkodliwe związki, które się w nim znajdują, mogą także przyczyniać się do rozwoju innych groźnych chorób – nic więc dziwnego, że wiele osób korzysta z urządzeń, jakimi są oczyszczacze powietrza. Dzięki nim można skutecznie poprawić jakość powietrza w swoim mieszkaniu.

Działanie oczyszczaczy powietrza

Działanie urządzeń filtrujących powietrze jest całkiem proste – ich najważniejszymi komponentami są filtry do oczyszczacza powietrza oraz wentylatory, które zasysają powietrze do środka. Gdy wydostaje się ono z powrotem na zewnątrz, jest już oczyszczone za sprawą filtrów. Dzięki temu można skutecznie poprawić jakość powietrza w domu. Skąd biorą się w nim zanieczyszczenia? Duża część z nich przedostaje się oknami, gdy wietrzymy mieszkanie – na ulicach znajduje się kurz, a także pyłki z kwitnących traw i drzew i trujące związki ze smogu, np. metale ciężkie. Spora część znajduje się także w mieszkaniach, np. z dymu papierosowego, kurzu czy wentylacji. Dobre filtry do oczyszczacza powietrza pomogą je wyeliminować.

Filtry do oczyszczacza powietrza

Skuteczność urządzeń do filtrowania powietrza uzależniona jest przede wszystkim od tego, jakie filtry do oczyszczacza powietrza zostaną w nich użyte. Dostępnych jest ich co najmniej kilka rodzajów, a one również mogą różnić się wydajnością, a przy tym także ceną. Ponadto każde urządzenie posiada również filtr stały, który zazwyczaj jest drobnym, metalowym sitkiem, które zbiera z zasysanego powietrza największe drobinki, czyli na przykład kurz, sierść czy włosy. Stałego filtra nie wymienia się, a jedynie myje i oczyszcza z brudu. Inne filtry, które zbierają jeszcze mniejsze drobinki, należy regularnie wymieniać.

Najpopularniejsze filtry do oczyszczacza powietrza

Jednym z najchętniej wybieranych filtrów jest filtr węglowy. Ma on postać grubszej tkaniny, na której znajduje się węgiel aktywny. Porowata struktura skutecznie wyłapuje nawet bardzo małe zanieczyszczenia. Filtry do oczyszczacza węglowe usuwają z powietrza między innymi takie szkodliwe drobinki jak zarodniki pleśni czy roztocza, związki metalów ciężkich ze smogu, szkodliwe związki z dymu papierosowego i wiele innych. Innym rodzajem filtra jest filtr HEPA. Zbudowany jest on maleńkich włókien polipropylenu. Jest on również bardzo skuteczny i eliminuje z powietrza nawet szkodliwe pyły PM10 i PM2.5, czyli główne składniki trującego smogu.

Również te filtry do oczyszczacza powietrza mogą różnić się od siebie wydajnością, co także powoduje różnice w cenie. Aby działały skutecznie, należy je również systematycznie wymieniać – tak często, jak zaleca producent. Ponadto wśród popularnych filtrów można także wymienić jonowe, które nie tylko oczyszczają, ale również uwalniają jony ujemne, które skutecznie eliminują między innymi alergeny i drobnoustroje. Polecane są one przede wszystkim do wilgotnych pomieszczeń.

Czym kierować się przy zakupie filtrów?

Filtry do oczyszczacza powietrza najlepiej dobierać adekwatnie do swoich potrzeb. Żaden z nich nie wyeliminuje wszystkich szkodliwych cząsteczek w powietrza, ale niektóre z nich odznaczają się skutecznością nawet w 99%. Jest to szczególnie ważne dla alergików, którzy z powodu unoszących się w powietrzu alergenów doświadczają fizycznych niedogodności. Warto także pamiętać, że nie ma potrzeby przebywania wciąż w całkiem sterylnych warunkach – nie jest to wskazane dla naszego układu odpornościowego. Niemniej trujące związki w smogu to realne niebezpieczeństwo dla wszystkich. Pomocne wyborze może być kierowanie się marką oczyszczacza – do urządzenia Philips należy kupić filtr do oczyszczacza powietrza Philips, do oczyszczacza Sharp od Sharp itp. itd.