Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

ogrzewanie domu klimatyzatorem

Zakup wysokiej klasy klimatyzatora to dopiero pierwszy krok w kierunku upragnionego chłodu. Jeśli chcesz, żeby marzenie o komfortowej temperaturze w mieszkaniu lub domu się spełniło, musisz zlecić montaż i uruchomienie klimatyzacji. Wyjaśniamy, od czego zależy cena tej usługi i jak zaoszczędzić. Przeczytasz też, dlaczego nie warto bawić się w samodzielne próby montażu, ale raczej pozostawić to profesjonalistom.

Cena montażu zależy od wielu czynników

Montaż klimatyzacji w domu, mieszkaniu lub biurze to usługa, na którą nie da się sporządzić jednego, uniwersalnego cennika. Ostateczny koszt zależy bowiem od wielu czynników i może kształtować się na różnym poziomie, zależnie od specyfiki danej lokalizacji. Eksperci wyróżniają kilka zasadniczych kwestii, które wpływają na cenę montażu. Przeczytaj o nich, żeby wiedzieć, na jaki wydatek się przygotować.

Odległość klimatyzatora od jednostki zewnętrznej

Czynnik chłodniczy krąży pomiędzy umieszczonym na zewnątrz agregatem a jednostką wewnętrzną w miedzianych rurach. Im większa odległość między dwoma urządzeniami, tym więcej miedzianej instalacji rurowej oraz elektrycznej potrzeba. Znacząco wpływa to na koszt montażu. W gruncie rzeczy, odległość pomiędzy klimatyzatorem a agregatem to najważniejszy z czynników, który definiuje, czy instalacja będzie tania, czy droga. Mimo wszystko nie jest to ostatnia kwestia, którą bierze pod uwagę firma wykonująca zlecenie.

Rodzaj klimatyzacji

Z długością instalacji miedzianej i elektrycznej nieodłącznie związana jest decyzja o wybranym przez Ciebie rodzaju klimatyzacji. Chodzi o to, czy postawisz na system Split, czy na Multisplit. Klimatyzacja, która ma obsługiwać więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną, wymaga zwykle przeprowadzenia szerzej zakrojonych prac. Ogrzewanie klimatyzatorem mieszkania wpłynie na cenę jednostki wewnętrznej. Z pewnością koszt montażu będzie wyższy, ponieważ do każdego klimatyzatora fachowcy muszą doprowadzić miedziane rury oraz instalację elektryczną.

Stopień trudności montażu

Trzecim czynnikiem, który ma znaczenie przy ustalaniu ceny montażu klimatyzacji, jest stopień trudności dla danego zlecenia. Niekiedy okazuje się, że niezbędne są nastepujące czynności:

  • Wykonanie dodatkowych przejść przez ściany murowane dla rur miedzianych
  • Przekucia przez ściany z żelbetonu
  • Integracja klimatyzacji z innymi, już działającymi w domu, systemami (np. rekuperacją)
  • Zastosowanie specjalistycznych narzędzi i materiałów
  • W każdym z powyższych przypadków, czas montażu się wydłuża, a wraz z nim – cena usługi. 

Na stopień trudności montażu ma wpływ także sposób poprowadzenia instalacji. Najwygodniejsza dla montera forma, czyli położenie rur oraz okablowania po poddaszu, z pewnością będzie tańsza. Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na ukryciu tych elementów, potrzebne będą odpowiednie bruzdy w ścianach lub maskownice. Te ostatnie często są wykorzystywane w czasie montażu klimatyzacji w już użytkowanych mieszkaniach lub domach. Nietrudno się domyślić, że ukrywanie połączeń wydłuża czas potrzebny na montaż i zwiększa ostateczny koszt instalacji.

Dodatkowe czynniki wpływające na cenę montażu

Rodzaj wybranej klimatyzacji, odległości pomiędzy jednostkami oraz stopień trudności to najważniejsze czynniki, które decydują, ile wyniesie montaż klimatyzacji. Oprócz nich, na cenę mogą wpłynąć dodatkowe kwestie.

Wybrany osprzęt i akcesoria

Zakładając domową lub biurową klimatyzację, możesz skorzystać z licznych akcesoriów, rozszerzających funkcjonalność sprzętu. Należą do nich:

  • Dodatkowe pompki, gwarantujące efektywne odprowadzanie skroplin
  • Wysokiej jakości nóżki,
  • na których stanie agregat (na przykład modele tłumiące wibracje)
  • Estetyczne maskownice dla jednostek wewnętrznych (tzw. niewidoczna obudowa)

Chociaż każdy z powyższych dodatków wpłynie na cenę montażu, akcesoria te znacznie rozszerzają możliwości urządzenia lub sprawiają, że staje się designerskim elementem wyposażenia. Za dobry efekt i komfort użytkowania warto dopłacić.

Montaż na wyższych piętrach

Jeśli zewnętrzny agregat ma być zamontowany powyżej 2. piętra, do ceny montażu firma doliczy koszt wykorzystania podnośnika. Dzięki temu instalacja jednostki przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Co więcej, jej zamontowanie w żaden sposób nie naruszy elewacji domu lub budynku wielorodzinnego.

Montaż klimatyzacji – dlaczego zlecić go fachowcom?

Chociaż montaż klimatyzacji może wydawać się kosztownym przedsięwzięciem, samodzielne próby wykonania prac to duże ryzyko. Odpowiednie połączenie agregatu z jednostką wewnętrzną oraz konfiguracja sprzętu, wymagają niemałej wprawy. Z tego względu najlepiej jest zlecić przeprowadzenie instalacji profesjonalistom.

Prawidłowo zamontowany klimatyzator działa niezawodnie i efektywnie, zapewniając komfort termiczny wszystkim domownikom. Dzięki należycie wykonanej pracy monterskiej późniejszy serwis klimatyzacji jest znacznie łatwiejszy.

Jak obniżyć cenę montażu klimatyzacji?

Dotychczas czytałeś wyłącznie o czynnikach, które zwiększają cenę usługi montażu. Na szczęście możesz wiele zrobić, by zmieścić się w budżecie. Większość firm oferuje swoim klientom rabat, jeśli za jednym razem zlecają montaż więcej niż jednego urządzenia. Oprócz tego, z pewnością obniżysz cenę montażu, jeśli klimatyzator i agregat kupisz od tej samej firmy, której zlecisz instalację i uruchomienie systemu.