Wiśnia Łutówka do ogrodu
Data publikacji 3 marca 2022Wiosenne przygotowania w ogrodzie wymagają pełnego zaangażowania i zastanowienia się, jakie drzewka i rośliny spełnią swoje zadania. Miłośnicy przestrzeni ogrodowej chętnie stawiają na owocowe drzewa, jakie pozwalają zebrać obfite plony. Nie bez znaczenia jest wiśnia Łutówka, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród ogrodników. Jakie zalety ma ta roślina? Dlaczego warto na nią postawić? Gdzie dokonać zakupu i o czym należy pamiętać?
Wiśnia Łutówka
Łutówka jest cenioną odmianą wiśni, jaka znajduje zastosowanie głównie w sadach przemysłowych i towarowych. Sięgają po nią sadownicy, gdyż odznacza się samopylnością i sporymi plonami. Drzewo rodzi duże owoce, jakie są pełne smacznego soku. Oczywiście z rośliny skorzystamy także w ogrodach, Nie bez powodu jest to jedna z ulubionych odmian Polaków. Zadbanie o ogród w okresie wiosennym jest bardzo ważne. Dzięki temu po pewnym czasie zbierzemy solidne plony, jakie wykorzystamy w kuchni. Drzewko owocowe tego typu rośnie silnie i dorasta do ponad trzech metrów, robiąc spore wrażenie. Ma dosyć luźną i kulistą koronę, która przyciąga uwagę. W każdym roku możemy cieszyć się obfitymi owocami. Pamiętajmy o tym, że drzewo owocowe z odkrytymi korzeniami jest dostarczane wiosną i jesienią – w tym czasie trzeba je posadzić.
Cechy charakterystyczne
Jeśli chodzi o owoce Łutówki, są one duże. Skórka ma kolor ciemnoczerwony i jest pełna blasku. Co do smaku, są one kwaśne i mają sporo soku. Doskonale sprawdzą się do przetwórstwa domowego lub przemysłowego, w zależności od oczekiwań. Z wiśni tworzone są koncentraty, dżemy, czy też soki. Dojrzałość zbiorcza rozpoczyna się na końcu lipca. Uprawa Łutówki nie jest skomplikowana. Drzewo szybko zakorzenia się w umiarkowanie wilgotnej i żyznej glebie. Niezwykle istotne jest to, aby unikać zimnych i podmokłych obszarów, jakie nie dadzą pożądanych efektów. Mimo, że wiśnia Łutówka dobrze znosi zimno, na początku wymaga zimowego zabezpieczenia. Jest ono wykonywane w celu ochrony również przed szkodnikami i zwierzakami. Drzewo warto też zabezpieczyć przez grzybowymi chorobami, zwłaszcza w okresie częstych opadów deszczu. Pierwsze cięcie Łutówki jest wykonywane wiosną, nawet zaraz po zasadzeniu. Skracane są pędy boczne sadzonki o około 3/4 długości. Najlepszym rozwiązaniem jest forowanie rośliny w kształcie stożka. Wymagane jest wycinanie pędów rosnących od środka, rosnących w dół oraz krzyżujących się. W tym wypadku nie ma mowy o wytwarzaniu dużej ilości małych gałązek bez liści, co jest sporym atutem. .