Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik ścierki z mikrofibry

Niezawodne ściereczki z mikrofibry – rewolucyjny produkt, który odmieni Twoją codzienność

Data publikacji 11 kwietnia 2024

Jednorazowe ręczniki, cienkie szmatki bawełniane, ścierki gąbczaste i zmywaki… Każda osoba dbająca o czystość w swoim domu posiada kolekcję wielu akcesoriów przeznaczonych do czyszczenia powierzchni o zróżnicowanym wykończeniu. Okazuje się, że możesz zastąpić wszystkie artykuły jednym produktem – ściereczką z mikrofibry. Co wyróżnia ścierki z mikrofibry od szmatek uszytych z innych materiałów? W jaki sposób możesz je wykorzystać? Czy można prać mikrofibrę w pralce? Poznaj bliżej możliwości innowacyjnego materiału i wprowadź do swojej codziennej rutyny małe zmiany, które przyniosą wielki efekt!

Mikrowłókno: innowacje w przemyśle tekstylnym

Jesteśmy pewni: jeśli raz wypróbujesz ściereczki z mikrofibry, nie wrócisz już do innych akcesoriów. Miękkie i uniwersalne szmatki zapewnią Ci efekty, jakich nie są w stanie zagwarantować inne tkaniny. Z czego wynika ich fenomen?

Mikrofibra (zwana również mikrofazą) składa się z bardzo cienkich, syntetycznych włókien poliestrowych i poliamidowych o gęstości liniowej wynoszącej 1 denier. Co ciekawe, włókna tworzące innowacyjną tkaninę są aż 10 razy cieńsze niż włókna jedwabiu i 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Otrzymany materiał jest elastyczny i miękki, a jednocześnie odporny na uszkodzenia (rozdarcie, rozciąganie i mechacenie). Istotną cechą mikrofibry jest jej chłonność – szmatka może wchłonąć wodę ważącą siedem razy więcej niż ona sama. Materiał doskonale odprowadza wilgoć i szybko schnie.

Mikrofaza znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Wykorzystuje się ją do produkcji ścierek i końcówek do mopów, odzieży (przede wszystkim szybkoschnących ubrań sportowych i rajstop), pościeli, koców i ręczników, a także filtrów przemysłowych.

Zastosowanie ściereczek z mikrofibry

Ścierki z mikrofibry różnią się od siebie grubością i strukturą. Wśród dostępnych modeli znajdziesz cienkie ściereczki idealne do mycia okularów i ekranów, grube ściereczki o wszechstronnym zastosowaniu oraz modele gąbczaste przeznaczone do mycia okien i szyb. Na szczególną uwagę zasługują szmatki z dodatkiem nanocząsteczek srebra. Tego typu produkty świetnie czyszczą, usuwają smugi i zacieki oraz dezynfekują powierzchnie. Ich walory szczególnie docenią alergicy i rodzice małych dzieci. Każda ściereczka z mikrofibry działa podwójnie: czyści i poleruje. Chłonny materiał jak magnes przyciąga nawet najdrobniejsze cząsteczki, zatrzymuje je w środku i zapobiega wzbijaniu się ich w powietrze. Umyta w ten sposób powierzchnia pozostaje higienicznie czysta i lśniąca. Elastyczna mikrofibra nie rysuje nawet bardzo delikatnych, gładkich materiałów. Ściereczki z mikrofibry są nieocenione podczas mycia i polerowania:

  • okien i luster;
  • frontów meblowych pokrytych tłustymi plamami i zaciekami, płyty indukcyjnej, blatu kuchennego;
  • baterii prysznicowej i armatury łazienkowej, kabiny prysznicowej;
  • sprzętu RTV, ekranów LCD, okularów;
  • szklanych naczyń;
  • kokpitu samochodowego.

Ściereczek z mikrofibry możesz używać zarówno na mokro, jak i na sucho. W obu wariantach są zaskakująco skuteczne!

Produkty przyjazne organizmowi, portfelowi i planecie

Używanie środków czystości powoduje u Ciebie przesuszenie skóry albo wywołuje inne niepożądane reakcje? A może borykasz się z alergią? Kupno ściereczek z mikrofibry będzie pierwszym krokiem w kierunku wielkich zmian. Specyficzne właściwości mikrofibry sprawiają, że są one samowystarczalne. Aby rozpuścić uporczywy brud, nie musisz stosować żadnych płynów, mleczek i innych detergentów. Szmatkę z mikrowłókna wystarczy zmoczyć w czystej wodzie, a następnie odsączyć z nadmiaru płynu. Mała zmiana nawyków przyniesie wiele korzyści: ograniczy ilość zużywanych i wdychanych chemikaliów oraz zmniejszy wydatki na środki czystości. Ściereczki z mikrofibry polecane są osobom, dla których utrzymanie w domu nienagannej higieny jest priorytetem: rodziców małych dzieci, alergików oraz właścicieli czworonogów.

Jak prać mikrofibrę w pralce? Kilka praktycznych wskazówek

Wytrzymałe ścierki z mikrofibry mogą służyć znacznie dłużej niż klasyczne szmatki z bawełny czy wiskozy. Kluczem do zachowania ich świeżości przez wiele miesięcy jest ich staranne i regularne pranie. Nie musisz robić tego ręcznie. Usunięciem zabrudzeń i odświeżeniem tkaniny może zająć się pralka. Pamiętaj, że wysoka temperatura i ostre detergenty mogą uszkodzić włókna. Zatem jak prać mikrofibrę w pralce? Zanim nastawisz cykl, zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na metce. Producenci zaznaczają, aby temperatura prania nie przekraczała 40 stopni. Nie używaj mocnych środków piorących, wybielaczy ani płynów zmiękczających. Po praniu warto dodatkowo wypłukać szmatkę w zimnej wodzie, aby zapobiec jej rozciągnięciu. Ściereczkę rozłóż na płasko na klasycznej suszarce (nie zaleca się korzystania z suszarek bębnowych). Szmatki prane zgodnie z zaleceniami producenta standardowo zachowują swoje właściwości do 50 cykli.

Materiał zewnętrzny

Redakcja RoyalDecor

Zespół Royaldecor.pl to pasjonaci estetyki, funkcjonalności i nowoczesnych rozwiązań w aranżacji przestrzeni. Tworzymy treści, które pomagają w wyborze idealnych mebli, dekoracji i elementów wykończeniowych, wspierając Cię na każdym etapie budowy i urządzania domu. Z nami znajdziesz inspiracje i praktyczne porady, które uczynią Twoje wnętrza wyjątkowymi.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?