Najwyższe Budynki w Europie: Rzut Oka na Dzieła Współczesnej Architektury
Data publikacji 7 lipca 2023W ostatnich latach, europejski krajobraz architektoniczny doświadczył dynamicznego rozwoju. Wzrost gospodarczy, postęp technologiczny oraz ambicje architektów i inwestorów zaowocowały powstaniem wielu imponujących drapaczy chmur. Dzisiaj przyjrzymy się najwyższym budynkom w Europie, które stanowią symbol nowoczesności i innowacji.
1. Łachta Centr – Jakkolwiek Wysoko, Rosja Wznosi Się Wyżej
Pod względem wysokości, żaden europejski budynek nie może rywalizować z Łachta Centr – siedzibą Gazpromu w Petersburgu. To oszałamiający przykład nowoczesnej architektury osiąga 462 metry wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w Europie.
Łachta Centr, zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju, łączy w sobie różne funkcje. Wewnątrz 82-piętrowej konstrukcji znajdują się biura, lokale mieszkalne, bank, sala koncertowa, restauracje, sklepy, kawiarnie, planetarium, a nawet centrum medyczne. Taras widokowy umieszczony na wysokości 357 metrów oferuje niesamowity widok na Petersburg i Zatokę Fińską.
2. Wieża Federacji – Drugie Miejsce, Ale Nie Mniej Imponujące
Moskwa, stolica Rosji, może pochwalić się drugim najwyższym budynkiem w Europie – Wieżą Federacji. Ta imponująca struktura mierzy 374,7 metry wysokości i jest symbolem rosyjskiego postępu technologicznego i ekonomicznego.
Wieża Federacji, podobnie jak Łachta Centr, pełni wiele funkcji. Obok przestrzeni biurowych, mieszkalnych i handlowych, znajduje się tam także centrum konferencyjne oraz liczne restauracje i kawiarnie.
3. OKO – Trzeci na Podium, Ale Nie Mniej Ważny
Kolejnym budynkiem z Rosji, który znalazł się na naszej liście, jest OKO w Moskwie. Ta imponująca struktura mierzy 354 metry wysokości i jest jednym z najważniejszych punktów na architektonicznej mapie stolicy Rosji.
OKO, podobnie jak inne budynki na naszej liście, łączy różne funkcje. Oprócz przestrzeni biurowych i mieszkalnych, znajdują się tam także sale konferencyjne, restauracje, kawiarnie i sklepy.
4. Mercury City Tower – Czwarty, Ale Nie Mniej Imponujący
Mercury City Tower, kolejny moskiewski drapacz chmur, zamyka pierwszą czwórkę najwyższych budynków w Europie. Ta złota struktura, która mierzy 338,8 metry, jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na moskiewskim horyzoncie.
Podobnie jak inne budynki na naszej liście, Mercury City Tower pełni wiele funkcji. Wewnątrz znajdują się biura, mieszkania, centrum handlowe, restauracje, a nawet prywatne kluby.
5. Varso Tower – Polska Również Na P podium
Pierwszym budynkiem spoza Rosji, który znalazł się na naszej liście, jest Varso Tower w Warszawie. Mierzący 310 metrów budynek jest najwyższym budynkiem w Polsce i Unii Europejskiej. Varso Tower, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Foster + Partners, to jeden z najbardziej zielonych budynków w Polsce. Posiada certyfikat proekologiczny BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszy w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.
Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej w centrum Warszawy przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Na najwyższym, 53. piętrze, znalazł się ogólnodostępny taras widokowy. Na wysokości 206 m zasadzono m.in. szesnaście drzew. Podobny taras widokowy został umiejscowiony na 49. piętrze. Pod nim zaś znalazła się restauracja i bar.
6. The Shard – Brytyjski Symbol Nowoczesności
The Shard w Londynie, mierzący 309,6 metry, jest drugim najwyższym budynkiem w Wielkiej Brytanii i szóstym najwyższym w Europie. Szklany drapacz chmur został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano i wzniesiony na miejscu 25-piętrowego biurowca Southwark Towers. W budynku znajdują się biura i luksusowe mieszkania z najwyższej półki. The Shard można zobaczyć prawie z każdego miejsca w Londynie i jest położony w pobliżu London Bridge.
7. Commerzbank Tower – Niemiecki Gigant
Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem, mierzący 300 metry, jest najwyższym budynkiem w Niemczech i siódmym najwyższym w Europie. Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Foster and Partners i obecnie służy jako siedziba Commerzbanku.
8. Messeturm – Kolejny Niemiecki Kolos
Messeturm to budynek biurowy w dzielnicy Westend-Süd we Frankfurcie. Jest to drugi co do wysokości budynek w Niemczech, mierzący 256 metrów. Zaprojektował go architekt Helmut Jahn w postmodernistycznym stylu architektonicznym. Jest on uznawany za jeden z klasyków designu wśród europejskich drapaczy chmur.
9. Torre de Cristal – Hiszpański Symbol Nowoczesności
Torre de Cristal to wieżowiec w Cuatro Torres Business Area (CTBA) w Madrycie. Obecnie jest najwyższym budynkiem w Hiszpanii, ale wyprzedza sąsiednią Torre Cepsa tylko o jeden metr. Został zaprojektowany przez architekta Cesara Pelli i zbudowany przez firmę Dragados.
10. Pałac Kultury i Nauki – Symbol Polskiej Stolicy
Pałac Kultury i Nauki znajduje się w centrum Warszawy i jest drugim co do wysokości budynkiem w Polsce po Varso. Znajdują się w nim różne instytucje publiczne i kulturalne, takie jak kina, teatry, biblioteki, kluby sportowe czy wydziały uniwersyteckie. Od 2007 roku znajduje się w Rejestrze Obiektów Dziedzictwa Kulturowego. Został zaprojektowany przez rosyjskiego architekta Lewa Rudnewa w stylu „Siedmiu Siostr” i został nieformalnie nazywany Ósmą Siostrą.
Powyższa lista pokazuje, jak różnorodna i imponująca jest architektura europejskich wieżowców. Te budynki nie tylko stanowią ważne elementy skylines miast, w których się znajdują, ale również są symbolem postępu technologicznego i gospodarczego. Niezależnie od tego, czy są to biurowce, mieszkania, hotele czy centra handlowe, te wieżowce są dowodem na to, że Europa nadal jest na czele w dziedzinie nowoczesnej architektury.