Dlaczego warto zdecydować się na kostkę brukową?

Mimo że kostka brukowa przestała być najmodniejszym sposobem na wyłożenie podłoża w ogrodzie lub na przydomowym podjeździe, to jednak nadal nie brakuje solidnych powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na ten surowiec. Szczególnie, gdy myślimy o rozwiązaniu tanim i skrajnie praktycznym.

Kostka brukowa jako uniwersalne i praktyczne podłoże zewnętrzne

Dlaczego nadal warto postawić właśnie na kostkę brukową, gdy szukamy odpowiedniego materiału na wyłożenie chodnika, placu, ogrodowej ścieżki lub wjazdu do garażu? Po pierwsze dlatego, że kostka brukowa, jeśli mamy minimalne zacięcie budowlane, może zostać przez nas położona samodzielnie. Dodatkowo zupełnie płaski podjazd do garażu nigdy nie będzie tak prosty, gdy zbudujemy go z litego betonu lub z odkrytego i podatnego na zalewanie i osiadanie kruszywa. Kostka brukowa, o ile dotrzymamy kilku prostych zasad konstrukcyjnych, nie będzie się wybrzuszała, klawiszowała ani osiadała. Do utrzymania jej w czystości, bez chwastów oraz w stale niezmienionej strukturze nie trzeba wielkiego doświadczenia.

Kostka brukowa jako idealny materiał do tworzenia wymyślnych aranżacji

Kostka brukowa daje szerokie pole manewru w aranżacjach. Czasy, gdy z kostki brukowej można było złożyć jednolitą szaro-burą nawierzchnię, minęły bezpowrotnie. Obecnie kostki brukowej (warto poszukać na stronie Jadar) oferują kostkę barwioną lub kostkę o ciekawych kształtach i rozmiarach. Można znaleźć taki wzór i kolor, który będzie pasował np. do ścian z gliny lub do drewnianych bali, tudzież do podmurówki z kamienia naturalnego. Tworząc poziome konstrukcje z kostki brukowej, nigdy nie musimy martwić się o późniejsze miejscowe uszkodzenia podłoża. Gdy jedna z kostek zniszczy się, łatwo znajdziemy pasujący element u dostawców. Naprawa, w przeciwieństwie do odnawiania podłoża z betonu, nie wymaga położenia podkładu na nowo.

Kostka brukowa jako tanie podłoże

Analizując koszty, jakie poniesiemy przy wyłożeniu kostki brukowej, być może na początku będziemy rozczarowani. Trzeba przygotować podłoże (np. z grysu, piachu lub betonu). Wyrównać i wypoziomować teren. Zrobić fundament. Wszystko to robimy w przypadku każdego innego podłoża i jest to zabieg kosztowny. Później jednak mamy już z górki. Kostka brukowa sama w sobie jest tania w zakupie i tania w naprawie. Tutaj cennik zawsze będzie korzystny jedynie dla kostki brukowej.

Kostka brukowa jako materiał prosty w usunięciu

Kolejnym ciekawym aspektem wyboru akurat kostki brukowej jako sposobu na uzyskanie dobrego podłoża jest fakt, że gdy już się ono nam znudzi, łatwo się go pozbędziemy. W takim przypadku nie musimy skuwać nawierzchni młotem pneumatycznym ani nie musimy zaciągać do pracy innych dużych narzędzi budowlanych. Kostkę brukową wyjmujemy tak, jak wycofuje się klocki Lego z nudnawej zabawy.