Fotel rozkładany dla dziecka – dlaczego to dobry pomysł?

fotel rozkładany dla dziecka

Umeblowanie sypialni dziecka nie zawsze jest łatwym zadaniem. Zmieścić się w niej musi oczywiście łóżko, ale również inne meble – biurko do pracy, regał, szafa na ubrania i wiele innych. W małych mieszkaniach, w których pokoje są zazwyczaj niewielkie, może to być problem. Dlatego warto stawiać na meble jak najbardziej uniwersalne. Jednym z nich jest fotel rozkładany.

Rozkładany fotel – najważniejsze zalety

Najważniejszą zaletą fotela rozkładanego jest oczywiście duża oszczędność miejsca. W ciągu dnia taki fotel można po prostu złożyć, dzięki czemu dziecko w pokoju zyskuje dodatkową przestrzeń do poruszania się i swoich codziennych aktywności. W bardzo małych pokojach fotel rozkładany dla dziecka może być prawdziwym zbawieniem – pozwoli pomieścić wszystko, co jest potrzebne, a jednocześnie zachować odpowiednią ilość niezagospodarowanego miejsca. Zaletą takich mebli jest również ich uniwersalność. W nocy fotel taki staje się wygodnym łóżkiem, a w dzień jest zwykłym fotelem, na którym dziecko może usiąść, żeby odpocząć. Najlepiej zaprojektowane modele wyposażone są w skrzynię, w której można trzymać pościel, kiedy fotel jest złożony, choć oczywiście nie jest to konieczne. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest również to, że zachęca ono dziecko do samodzielnego utrzymywania porządku. W małych przestrzeniach rozłożony w ciągu dnia fotel będzie po prostu przeszkadzał. Dziecko uczy się w ten sposób, że dbanie o porządek jest lepszym, bardziej wygodnym rozwiązaniem.

Czy rozkładany fotel może być wygodny?

Pytaniem, które zadaje wielu rodziców, jest to, czy rozkładany fotel może być wygodny. Wiele zależy od producenta i od modelu. Dobrze zaprojektowane rozkładane fotele dla dzieci nie odbiegają poziomem komfortu od zwyczajnych łóżek. Warto zadbać o to, by jednak był on odpowiednio szeroki. W sprzedaży dostępne są bardzo różne modele. Niektóre po złożeniu mają wymiary standardowego fotela, czyli po rozłożeniu będą łóżkiem dosyć wąskim. Znaleźć można jednak też modele nieco szersze, które po rozłożeniu przeistaczają się w naprawdę wygodne łóżko, a kiedy są złożone, w dalszym ciągu nie zajmują wiele miejsca. Dobrze jest zwrócić również uwagę na jakość materiału, którym wypełniony jest rozkładany fotel. W przypadku najlepszych modeli nie odbiega ona znacznie od tego, jak wykonywane są wysokiej klasy materace do łóżek. Każdy z segmentów rozkładanego fotele powinien przy tym być równie wygodny.

O czym warto pamiętać przy kupowaniu fotela dla dziecka?

Rzeczą, na którą również warto zwrócić uwagę, jest to, z czego wykonany jest fotel – zwłaszcza pod kątem tego, czy są to materiały hipoalergiczne. W dzisiejszych czasach alergie u dzieci to prawdziwa plaga. Dlatego też warto zadbać o to, by meble wykonane były z materiałów przyjaznych, które nie są dobrym środowiskiem do rozwoju roztoczy i gromadzenia się innych alergenów. Ważne jest również to, by mechanizm fotela umożliwiał dziecku samodzielne składanie i rozkładanie. Fotel dla dziecka powinien być więc w miarę lekki i łatwy w obsłudze.