Jak można zamaskować dziury w płytach?

Płytki ceramiczne są popularnym materiałem do wykańczania podłóg i ścian – głównie w łazienkach i kuchniach, ale także w salonach, korytarzach czy klatkach schodowych. Płytki są odporne na wilgoć i uszkodzenia, ale nawet najtwardsze płytki mogą czasami ulec uszkodzeniu, pęknąć lub odkleić się pod wpływem ciężkich przedmiotów i wymagać naprawy. 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Jak ukryć dziury w płytkach? 
  • Jak naprawić uszkodzone płytki?

Jak ukryć dziury w płytkach? 

Najbardziej szkodliwe są uszkodzenia płytek w nowo urządzonej kuchni lub łazience. Wyobraź sobie: właśnie zacząłeś cieszyć się świeżo wyremontowanym mieszkaniem, z pomieszczeń nie zniknął zapach kleju i farby i nagle coś się wydarzyło. Młotek, który trzymałeś w dłoni podczas przybijania listew, upadł na ceramiczną podłogę, wyraźnie uszkadzając jedną z płytek. Na szczęście istnieją sposoby na łatwą naprawę pękniętych płytek. Decydując się na samodzielną naprawę popękanej glazury na swoich płytkach, prawdopodobnie masz w głowie wiele pytań. Nie martw się, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i dedykowanym środkom będziesz w stanie szybko i skutecznie odnowić cegły. Dla początku warto zacząć od przygotowania powierzchni. Umyj i odtłuść całą powierzchnię płytki oraz usuń nieestetyczne, luźne kawałki zaprawy. Następnie nałóż masę szpachlową na uszkodzony obszar. Usuń nadmiar materiału szpachelką i wygładź powierzchnię. Kolejny  krok jest bardzo ciężki dla tych kto nie lubię czekać. Ponieważ musisz dać czas, aż do póki silikon, klej lub pasta wyschną. Na koniec zastosuj specjalny środek konserwujący lub, jeśli kolor szpachli znacznie różni się od koloru płytek, użyj farby ceramicznej.

Jak naprawić uszkodzone płytki?

Jeśli kupujesz lub wynajmujesz mieszkanie na rynku wtórnym i zastanawiasz się nad wspólnym remontem łazienki, najpierw zadaj sobie pytanie, czy remont pełnoceramiczny jest najlepszym rozwiązaniem. Użycie specjalnego środka do naprawy płytek w celu naprawy uszkodzeń może być tańszym, szybszym i tańszym rozwiązaniem niż zdejmowanie całej części płytki w celu jej zarysowania. Nie martw się, nie będziesz musiał usuwać całej ziemi. Naprawę możesz wykonać samodzielnie, jednak będzie ona wymagała dużej precyzji. Najpierw ostrożnie usuń starą zaprawę. Następnie ostrożnie wyjmij wyjmowaną tackę (uważaj, aby jej nie uszkodzić!). Oczyść szczelinę w płytce i spód usuniętej płytki. Ponowne klejenie płytek i wypełnianie spoin. I to wszystko!

Teraz nie musisz martwić się pytaniem „jak ukryć dziury w płytkach?” Pamiętaj, że praca z ceramiką wymaga ostrożności: naprawiając uszkodzenia, rób każdy krok powoli i ostrożnie.

Zobacz także: Jak trzeba wyczyścić rurę od odkurzacza?