Siedem pomysłów na ułożenie książek na półkach

Biblioteczka to ważna część wielu domów i mieszkań. Każdy ma inny sposób układania książek. Jak to robić? Przeczytaj, a być może inaczej urządzisz swoją biblioteczkę.

Pierwszy sposób: ułóż kolorami okładek


Jeśli masz dużo książek w określonych kolorach okładek, to poukładaj je w ten sposób. Białe, czarne, niebieskie, czerwone, fioletowe, zielone i inne okładki książek na osobnej półce. Każdy kolor gdzie indziej lub obok siebie, żeby pasowały kolorystycznie. Obok białego może leżeć każdy kolor, tak samo w pobliżu żółtego, fioletowego, a obok czerwonego postaw zielone okładki książek lub czarne, granatowe, inne. Na pewno wiesz, jak łączyć kolory według koła barw i nie tylko. Nie jest to skomplikowane i każdy sobie poradzi. Dzięki temu łatwo znajdziesz wybrane książki, wystarczy pamiętać, w jakim kolorze miały okładkę. I już wiesz, gdzie szukać.

Drugi sposób: wielkość


Na osobnej półce mogą leżeć książki różnej wielkości. Na jednej wydania kieszonkowe, które są bardzo tanie i popularne. Nie zajmują wiele miejsca. Na kolejne półce poukładaj wydania w formacie A5, które przypominają zeszyt szkolny. Pamiętając wielkość książki, łatwo odnajdziesz wśród swoich zbiorów wybrane tytuły. Nie musisz wiedzieć, jaki kolor ma okładka wybranych dzieł. Wiesz tylko, że jest to wydanie mniejsze lub większe.

Trzeci sposób: okładki twarde i miękkie


Podział książek ze względu na rodzaj okładki to także dobry pomysł. Na półce leżą książki w twardej okładce i wiesz, jakie tytuły posiadasz w tym rodzaju okładki. Zobacz, jakie okładki masz w kolekcji i zdecyduj, czy takie ułożenie będzie dobre w przypadku twojej biblioteki. Inną półkę wypełniają książki w miękkiej okładce, których jest mniej lub więcej. Wszystko zależy od tego, czy masz w swojej kolekcji różne dzieła w twardych i miękkich okładkach. Jeśli posiadasz tylko jeden rodzaj, wybierz inny sposób układania.

Czwarty sposób: alfabetycznie według nazwisk autorów


Książki twoich ulubionych pisarzy, których posiadasz mniej lub więcej dzieł. Mogą być ułożone na licznych półkach z książkami w twoim domu. Najlepiej jak posiadasz książki wielu autorów, mniej więcej na każdą literę alfabetu lub większość. Inaczej takie ułożenie nie będzie miało sensu. Możesz też ułożyć alfabetyczną listę tytułów. Jednak wtedy szukanie danej pozycji zajmie więcej czasu. Każda litera alfabetu na osobnej półce, po dwie lub trzy litery na jednej. To tylko niektóre pomysły. Zrób spis swojej kolekcji książek i sprawdź, jakie posiadasz. Napisz litery i nazwiska autorów, tytuły książek, które masz w biblioteczce. Łatwiej ci będzie ułożyć to z listą w ręku. Bez zbędnego przemeblowania i starty czasu, gdyby takie ułożenie nie miało sensu w przypadku twoich półek z książkami. Można postawić litery jak w prawdziwej bibliotece. I wtedy łatwiej znaleźć autora i tytuły dzieł.

Piąty sposób: serie wydawnicze


Podobne graficznie okładki serii wydawniczych będą ładnie ułożone. Po kolei według poszczególnych tomów, które zostały wydane. Można zrobić miejsce na pozostałe, które chcesz kupić i wiesz, że się ukażą. Łatwo znajdziesz dowolny tom z kolekcji. Często kolekcje różnych autorów są ładnie wydane i stanowią serię do czytania na dłuższy czas.

Szósty sposób: tematycznie


Książki z wiedzą na różne tematy mogą także być ładnie poukładane. Najlepiej według tematów, na które zawierają wiedzę. Na przykład na jednej półce z dziedziny psychologii, na drugiej z prawa, na trzeciej poradniki, na czwartej kulinarne. Nie muszą to być osobne półki na książki, a po kolei tematycznie, według dziedzin, z których dzieła posiadasz. Ułożone na jednej lub dwóch półkach. Wszystko zależy od tego, ile tematycznych dzieł posiadasz w swojej kolekcji.

Siódmy sposób: gatunki typu kryminał, romans, horror, fantastyka i wiele innych

Poukładane gatunkami książki łatwiej odnaleźć. Wybrane dzieła mogą mieć inne półki. Każda półka to inny gatunek. Możesz podpisać półki jak w księgarniach stacjonarnych. Zrób spis książek i zobacz, jakie gatunki masz w domu. Wtedy zdecydujesz, jak zorganizujesz układanie wszystkiego na półkach.

Jak widać, sposobów na ułożenie książek jest wiele. Zostało opisanych siedem z nich. Na pewno znajdziesz swoją metodę. Zabierz się za porządki w swojej bibliotece i ułóż książki według wybranego pomysłu lub wymyśl swój własny. Ważne, żeby półki na książki były czyste, a książki na nich ładnie wyglądały. Powinny zachęcać do lektury. Będą podziwiane przez odwiedzających gości.