Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda Betlejemska to efektowna roślina, która pojawia się w naszych domach podczas Świąt Bożego Narodzenia, ozdabiając parapety i stoły. Wiele osób nie wie, jak dbać o Gwiazdę Betlejemską, aby przez kilka tygodni pozostawała zachwycająco piękna. Oto praktyczne wskazówki dla każdego właściciela tej bardzo ciekawej i pięknej rośliny.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Jak wygląda gwiazda betlejemska?
  • Jak o nią dbać?
  • Jak wygląda opieka nad Gwiazdą Betlejemską po świętach?

Jak wygląda gwiazda betlejemska?

Gwiazda Betlejemska, a dokładniej piękna Euphorbia z języka łacińskiego, to popularna roślina doniczkowa o ozdobnych, głęboko wybarwionych liściach, zwanych pod kwiatkami. W zależności od odmiany może osiągnąć nawet 50 cm wysokości i zachwyca liśćmi w kolorze czerwonym, białym, kremowym, pomarańczowym lub różowym. Ponadto jakiś czas temu hodowcy stworzyli odmiany, które były dwukolorowe i miały skręcone lub ścięte liście. Warto wspomnieć, że ojczyzną gwiazdy betlejemskiej jest Meksyk i Gwatemala.

Jak o nią dbać?

Jeśli chcemy, aby Gwiazda Betlejemska zdobiła nasz dom, musimy stworzyć jej sprzyjające warunki. To znaczy, że roślina ta jest dość wrażliwa na nadmierne podlewanie, dlatego nie można jej moczyć w wodzie, bo niestety prowadzi to do zgnilizny korzeni i utraty liści. Podlewać należy dopiero wtedy, gdy gleba nieco przeschnie, czyli mniej więcej co 2-3 dni. Należy zadbać o to, aby doniczka z Gwiazdą Betlejemską miała duże otwory, zminimalizuje to ryzyko zalania rośliny. Warto się upewnić, że Kwiat Betlejemski nie jest umieszczony w przewiewnym miejscu. Niekorzystnie na gwiazdę wpływa również stanowisko z silnym nasłonecznieniem i zbyt suchym, zbyt gorącym powietrzem, dlatego że wtedy roślina traci liście i lepiej nie trzymać jej w pobliżu kaloryfera. Trzeba pamiętać, że Gwiazda Betlejemska ma potrzebę w  rozproszeniu o światła. Zaleca się dokarmianie okazu nawozem dla roślin kwitnących co 2-3 tygodnie. 

Jak wygląda opieka nad Gwiazdą Betlejemską po świętach?

Koniec świąt nie oznacza, że ​​trzeba pozbyć się rozkładających się drzew. Warto zadbać o roślinę, aby w przyszłym roku znowu cieszyć się Gwiazdą Betlejemską. Wystarczy stopniowo osłonić roślinę przed utratą liści, która ma miejsce w drugiej połowie stycznia. Gwiazdę Betlejemską należy przechowywać przez około 2 miesiące, 14 godzin na dobę, w ciemnym pomieszczeniu. W tym okresie należy nieco ograniczyć podlewanie i zrezygnować z nawozów. Gdy wypuści liście i przeniesie się w dobrze oświetlone miejsce, możemy przesadzić okaz do innej doniczki. Jeśli zależy nam na pięknym wybarwieniu liści, od października musimy przykryć Gwiazdę Betlejemską na 14 godzin, np. kartonem, a na pozostałe 10 godzin wystawić ją na działanie światła. 

Na koniec bardzo ważnym będzie zastrzeżenie dotyczące Gwiazdy Betlejemskiej. Zawiera ona toksyczny sok, który uwalnia się z łodyg, gdy są uszkodzone lub przycięte. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z sokiem drzewnym, ponieważ może on powodować alergie, podrażnienia skóry itp. Podczas przycinania  należy nosić rękawice ochronne i dbać o ogólne bezpieczeństwo, chroniąc w pierwszej kolejności przed dziećmi i osobami z alergiami.

Zobacz także: Jak wykorzystać liście geranium?