Jak uszczelnić okna i dlaczego jest to ważne?

jak uszczelnić okna

Latem każdy pragnie tego, aby się schłodzić. Z kolei zimą niezwykle ważne jest zniwelowanie problemu z ucieczką ciepła. W wielu domach słabymi ogniwami są okna, przez które niestety może wdzierać się nieprzyjemny chłód. Wynika to z ich nieszczelności. Wybór okien powinien być dobrze przemyślany, niezwykle ważny jest również ich prawidłowy montaż. Zadanie to powinno się powierzyć fachowcom, co przełoży się na komfort termiczny i mniejsze koszty ogrzewania. Co jednak ze starszymi oknami, w przypadku których nie nadszedł jeszcze czas na ich wymianę, co zresztą wiązałoby się z dużymi kosztami? Warto pomyśleć o skutecznych sposobach na ich uszczelnienie.

Problem z nieszczelnymi oknami

W nowoczesnych oknach można spotkać się z trybem zimowym, czyli systemem pozwalającym na regulowanie elementu dociskowego. Za jego pomocą możliwe staje się automatyczne uszczelnienie okna, co przekłada się na większy komfort cieplny w domu i mniejsze koszty ogrzewania pomieszczeń. Oczywiście nawet perfekcyjnie zamontowane okna dobrej jakości mogą nadal przepuszczać więcej lub mniej chłodu z zewnątrz. O uszczelnieniu okien warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, czyli przed pojawieniem się zimnych dni. Jeśli pojawi się problem z nieszczelnymi oknami, to trzeba najpierw znaleźć źródło problemu. Jest to bardzo ważne, bo może dochodzić do sporych strat ciepła, na poziomie do nawet 30%, co wpłynie w dużym stopniu na dyskomfort i rachunki za ogrzewanie. W przypadku plastikowych okien często dochodzi do kurczenia się materiału, przez co niestety powstają szczeliny, którymi przedostaje się do wnętrza nieprzyjemny chłód. Wystarczy podejść do okna i przyłożyć do niego rękę w różnych miejscach, aby sprawdzić jego szczelność. Bardzo często za ucieczkę ciepła odpowiada zła regulacja okna lub jego nieprawidłowy montaż. Czasem wynika to ze zużycia materiału, ukruszenia się lub wypadnięcia uszczelek.

Jak uszczelnić okna?

Jeśli ktoś nie wie, jak uszczelnić okno, to może powierzyć to zadanie profesjonalistom. Warto jednak spróbować własnych sił i samodzielnie zaizolować okna za pomocą silikonu lub specjalnej taśmy lub pianki. Do wyboru jest wiele materiałów paroizolacyjnych. Istotne jest prawidłowe wyregulowanie okien, a dokładnie zawiasów. Powinno się to robić zarówno latem, jak i zimą. Jeśli ktoś chce dokładnie wiedzieć, którędy ucieka ciepło przez okno, to najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie badania termowizyjnego. Sposobem na uszczelnienie okna wykonanego z PVC jest użycie uszczelek. Należy wygrzać stare uszczelki i zamontować nowe. Istotne jest to, aby dobrać właściwy rozmiar do okna. Uszczelki montuje się na styku ramy wewnętrznej i ościeżnicy. Kolejną opcją jest taśma uszczelniająca, stanowi ona świetne zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Okno można uszczelnić również za pomocą pianki, która wpasowuje się w każdą przestrzeń, jej nadmiar wystarczy obciąć. Inną opcją będzie uszczelnianie silikonem, co sprawdzi się w przypadku wąskich szpar i małych rozszczelnień. Można również zastosować specjalne listwy uszczelniające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.