Jaki najlepszy sposób na zamaskowania szamba w ogrodzie?
Data publikacji 31 października 2023To w jakim miejscu znajduje się szambo w ogrodzie, może wprost wpłynąć na wygląd wspaniałego domu. Niestety – nie da się go schować w jakimś niewidocznym rogu działki dlatego, że musi on być regularnie opróżniany przez ciężki samochód, który musi dojechać w pobliże. W tym artykule znajdziesz wiele dobrych pomysłów na ukrycie szamba, który chce zająć centralne miejsce w ogrodzie.
Czego dowiesz się z artykułu ?
- Jak zamaskować szamba? Najlepsze pomysły i ciekawe realizacje
- Czego nie robić przy maskowaniu szamba?
Jak zamaskować szambo? Najlepsze pomysły i ciekawe realizacje
Istnieją kilka fajnych pomysłów, które posłużą inspiracją dla Ciebie. Pierwszym przykładem jest sztuczny głaz narzutowy w ogrodzie. Jest to świetny pomysł na zamaskowania całej pokrywy szamba. Można wokół niego urządzić ogród skalny, który na kamiennym, a nawet sztucznym podłożu wygląda bardzo naturalnie. Kolejną radą mogą być zielone rośliny. Dlatego najpierw warto umieścić warstwę żwiru na podstawie geowłókniny. Potem można dołożyć zarówno pojedyncze, jak i większe kamienie. Do tego też można posadzić rośliny o płytkich korzeniach oraz rośliny lubiące suchą glebę. Najlepsze są kadzidło i rozmaryn, ale sprawdzają się również goździki, tymianek i agrest. Rabata kwiatowa na oczyszczalni też może pomóc przy zamaskowaniu szambo. Na dachu przydomowej oczyszczalni ścieków należy ułożyć rabatę z krzewów i kwiatów pokrytą żwirem i niezbyt grubą warstwą ziemi. Tutaj można uprawiać lub siać rośliny, które są nieco bardziej wymagające, ale w zamian dadzą bardziej atrakcyjny wygląd. Polecane są nisko rosnące krzewy o słabych korzeniach to truskawki, pigwa, trawa japońska i szorstkie róże. Byliny obejmują wilczomlecz, ciemiernik, żywokost, a nawet irys.
Czego nie robić przy maskowaniu szamba?
Najważniejsze w temacie maskowania szamba, to wiedzieć czego nie wolno robić. Ze względu na warunki techniczne, niektóre pomysły zdecydowanie nie są godne polecenia. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:
- Nie wolno sadzić drzewa i krzewy w pobliżu szamba. Posiadają one rozbudowany system korzeniowy, który może uszkodzić instalację.
- Warto zwrócić uwagę na właściwości trawy, którą zasiewasz. Dlatego, że niektóre gatunki mogą faktycznie blokować dostęp, gdy trzeba otworzyć właz w sytuacji awaryjnej i to może prowadzić do problemu.
- Przy montowaniu ogrodzenia należy pamiętać, aby nie zakopywać słupków zbyt głęboko. Wybierając lokalizację szamba należy zwrócić uwagę na jego odległość od granicy działki.
- Nie powinno się używać obszaru wokół szamba do uprawy warzyw, ponieważ może to zanieczyścić warzywa i owoce.
Nawet najlepszy architekt krajobrazu musi przyznać to, że warunki pracy przydomowych szamb w ogrodzie są wyjątkowo niekorzystne. Każdy dobry pomysł szybko kończy się fiaskiem ze względu na konieczność zapewnienia łatwego dostępu do odpowiednio dużego włazu. Niestety drzewa, które zapewniają doskonały kamuflaż nawet przy dość dużym kształcie wystającym z ziemi, się nie nadają. Ich bardzo głębokie korzenie mogą zniszczyć instalację i spowodować poważniejsze problemy.
Zobacz także: Czy można zamieszkać na działce rekreacyjnej? Odpowiedź i porady