Jaki okap przyścienny wybrać do kuchni?

okap przyścienny

Urządzanie kuchni to przede wszystkim wybieranie ergonomicznych mebli o wygodnym układzie oraz funkcjonalnych sprzętów AGD. Może się wydawać, że okap przyścienny to tylko jeden, mało istotny element, ale jego brak lub nieodpowiednio dobrany model doskwiera przy codziennym czy nawet okazjonalnym gotowaniu. Nic jednak straconego – okapy kuchenne dostępne są w wielu stylach i wersjach kolorystycznych, dlatego można je dopasować do każdej kuchni.

Okapy kominowe

Pochłanianie oparów tworzących się podczas gotowania to nie tylko kwestia usuwania z powietrza pary wodnej, ale także wilgoci i zanieczyszczeń. Używanie okapu jest wskazane w każdej kuchni, a przede wszystkim w pomieszczeniach o niedostatecznej wentylacji. Czyste i świeże powietrze to krok w stronę zdrowszego życia.

Klasyczny pochłaniacz montowany nad kuchenką to ten podłączany rurą do komina wentylacyjnego. Istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu – oprócz jego wyglądu – jest wydajność, która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Równie ważna jest wielkość urządzenia – okap kuchenny kominowy powinien mieć szerokość taką samą lub większą od szerokości kuchenki. Okap montowany w wyciąg kominowy może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych – cena zależy od wybranej marki, modelu i funkcjonalności. Warto wybrać okap, który będzie pasował do naszych potrzeb, ale jednocześnie mieć na uwadze dostępny budżet. 

Okapy przyścienne

Nowoczesne okapy przyścienne, oprócz tych kominowych, to także te z trybem recyrkulacji, w których stosowany jest filtr węglowy. Powietrze znad kuchenki zasysane jest do urządzenia, oczyszczane, a następnie ponownie wpuszczane z powrotem do pomieszczenia. Wydajny i cichy okap kuchenny przydaje się szczególnie w łączonych przestrzeniach – salonie z aneksem lub jadalnią. Przy wyborze tego typu urządzenia warto zwrócić uwagę na głośność, podawaną przez producentów w decybelach. Okap przyścienny powinien być wykonany z materiałów zarówno łatwych do czyszczenia, jak i o odpowiedniej wytrzymałości, czyli ze stali nierdzewnej, szkła hartowanego lub tworzyw sztucznych. Ważne jest również, aby wybrać model, który pasuje do stylu kuchni. 

Okap przyścienny tuba

Tradycyjny wygląd okapu podłączanego do wentylacji nie wszystkim przypada do gustu. Producenci przygotowali wiele rozwiązań pasujących do nowoczesnych pomieszczeń, jednym z nich jest okrągły okap typu tuba. Dostępne w wielu wersjach kolorystycznych – od tych metalicznych chromowanych lub matowych po lakierowane lub pokryte farbą w praktycznie dowolnym kolorze. Okapy tuby można montować zarówno przy ścianie, jak i nad wyspą kuchenną. Ich cylindryczne kształty świetnie komponują się z wieloma stylami w architekturze wnętrz, a w szczególności pasują do nowoczesnych industrialnych i loftowych trendów.

Okap przyścienny skośny

Jeśli już mówimy o nowoczesności, warto wspomnieć okapy przyścienne skośne. Ich wygląd przywołuje na myśl sporych rozmiarów wyświetlacz i pasuje do innych sprzętów wyposażonych w dotykowe panele czy ekrany. Aspekt wizualny to nie wszystko – niektóre modele tego typu okapów wyposażone są w innowacyjne funkcje, jak na przykład sterowanie gestami. Podczas gotowania, kiedy ręce mają kontakt z żywnością, używanie pokręteł czy przycisków bywa niewygodne, dlatego możliwość włączenia okapu machnięciem dłoni to naprawdę wygodne rozwiązanie.

Podsumowując, okapy przyścienne kuchenne wybór okapu przyściennego zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb, ale powinniśmy zwrócić uwagę na wydajność, wielkość, poziom hałasu, materiały i wykończenie oraz budżet.