Jakie są najbardziej popularne kwiaty doniczkowe w domu?

Donice są elementem dekoracyjnym większości domów. Wpływają na estetykę wnętrz i poprawiają samopoczucie domowników. Rośliny doniczkowe mogą pochodzić z różnych stref klimatycznych, dlatego trudno ustalić jasne zasady ich uprawy. Znając potrzeby konkretnego gatunku, można zapewnić mu długą żywotność. 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Dlaczego warto wybierać rośliny doniczkowe?
  • Jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe?

Dlaczego warto wybierać rośliny doniczkowe?

Nikt nie może zaprzeczyć, że donice mają swój urok. Ich walory estetyczne doceniane są z pokolenia na pokolenie. Zmieniają się style wnętrz, rodzaje mebli i rodzaje dodatków, ale kwiaty są jednym ze stałych elementów dekoracyjnych. Ale to nie wszystko. Niezależnie od wielkości i rodzaju rośliny zawsze przeprowadzają fotosyntezę. Wykorzystują nadmiar dwutlenku węgla i wytwarzają tlen. Dzięki temu w pomieszczeniu jest więcej tlenu potrzebnego do życia. Można to zaobserwować we wnętrzach, w których znajduje się dużo roślin. Od razu lepiej się tam oddycha. Donice wewnętrzne powinny docenić także osoby, które mają problem z suchym powietrzem. Tam, gdzie wilgotność jest zbyt niska, rośliny zwiększają wilgotność i wytwarzają więcej pary wodnej niż zwykle. Ponadto mają również zdolność wchłaniania toksycznych substancji chemicznych. Dywany, tworzywa sztuczne, kleje i farby uwalniają amoniak, benzen  i toluen, a kwiaty mogą je wchłaniać. Dzięki tak wielu pozytywnym cechom, ludzie będą czuć się bardziej komfortowo w domach z dużą ilością zieleni. Poprawia się ich zdrowie, jest lepsze nawilżenie, wchłaniane są szkodliwe substancje, wzrasta ilość tlenu. Kwiaty doniczkowe działają relaksująco na członków rodziny.

Jakie są najpopularniejsze kwiaty doniczkowe?

Niektórym może się wydawać, że najpopularniejsze kwiaty doniczkowe są zbyt zwyczajne i nudne. Prawda jest jednak taka, że ​​ich częste wybory nie zależą od mody, a od estetyki. Osoby z niewielkim lub żadnym doświadczeniem w uprawie roślin doniczkowych mogą mieć trudności z utrzymaniem rzadkiej rośliny w zdrowiu. Nie znając ich potrzeb, trudno zapewnić im optymalne warunki. Jednocześnie przy wyborze popularnych odmian warto skorzystać z porad doświadczonych osób. Ułatwia to zakup odpowiedniej gleby lub składników odżywczych. Dlatego od wielu lat w domach wielu Polaków króluje: monstera, paprocie, palmy, kaktusy, aloesu, fikusy, storczyki, draceny, skrzydłokwiaty, drzewka szczęścia.

Kupując kwiaty do domu lub mieszkania, możesz zauważyć wiele różnych gatunków. Czasami trudno jest się odnaleźć i wybrać te rzeczy, które stworzą optymalne warunki do dalszego rozwoju. Kolejną kwestią jest dostępna przestrzeń. Wysokie rośliny często można spotkać w przestronnych salonach, a często są mniejsze w kameralnych mieszkaniach.

Zobacz także: Prosta doniczka – jaki kwiat wybrać jako pierwszy?