Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Kotły pelletowe w roku 2024

Kotły pelletowe w roku 2024. Co przemawia za ich wyborem?

Data publikacji 23 lipca 2024


Szukając ekologicznego źródła ciepła dla domu, rozważ kocioł na pellet drzewny. Współczesne modele są nie tylko bardzo wydajne, lecz również designerskie i przyjemne dla oka. Jeśli nadal nie jesteś do nich przekonany, koniecznie poznaj ich zalety.

Co to jest kocioł pelletowy? Czy opłaca się go kupić?

Kotły na pellet drzewny są ekologicznym źródłem ciepła, które do ogrzewania wykorzystuje sprasowane wióry drzewne – to właśnie paliwo pieca. Pellet jest materiałem opałowym wytwarzanym z różnych odpadów drzewnych, takich jak trociny czy zrębki. Wykorzystuje się więc pozostałości gospodarki leśnej oraz branży stolarskiej, wypełniając założenia idei zero waste.

Pellet powstaje w wyniku sprasowania drobinek drewna pod wysokim ciśnieniem i występuje w postaci małych wałków o średnicy od 6 mm do 25 mm. Pellet nie pyli, nie brudzi i to właśnie sprawia, że są tak popularne. Co więcej, kotły na to paliwo słyną z wysokiej efektywności energetycznej. Nie bez znaczenia jest aspekt ekologiczny.

Jakie są zalety kotłów pelletowych?

Do najważniejszych korzyści ogrzewania domów piecami na pellet zaliczają się:

  • ekologia: spalanie pelletu jest nie emituje dużych ilości szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek siarki czy azotu, które występują w węglu.

  • efektywność: kotły na pellet są wydajne i mają wysoką sprawność energetyczną, a dzięki automatycznemu podawaniu paliwa i regulacji spalania osiągają efektywność na poziomie 90% lub wyższym.

  • automatyzacja: kotły na pellet są wyposażone w systemy automatycznego podawania pelletu, co usprawnia użytkowanie i sprawia, że nie trzeba ręcznie dozować paliwa.

  • komfort: kotły na pellet działają cicho i nie wymagają codziennego czyszczenia.

  • niskie koszty eksploatacji: cena pelletu jest konkurencyjna w porównaniu do innych źródeł energii. Poza tym ich zakup objęty jest często różnymi formami dofinansowania, m.in. z programów rządowych.

  • bezpieczeństwo: spalanie pelletu odbywa się w zamkniętym palenisku, co minimalizuje ryzyko pożaru. Nie ma też opcji, by dzieci otworzyły komorę spalania, jak ma to miejsce w węglowych piecach C.O.

Warto jednak pamiętać, że kotły na pellet wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, aby zachować ich efektywność i bezawaryjność.

Jaki kocioł na pellet drzewny wybrać w 2024 roku?

Przede wszystkim taki, który będzie miał moc pozwalającą efektywnie ogrzać dom. Nie polecamy samodzielnych prób liczenia zapotrzebowania energetycznego – łatwo o kosztowny błąd. W tej materii zdaj się na specjalistów z doświadczeniem oraz z ekipą posiadającą niezbędne certyfikaty i uprawnienia. Wykwalifikowani specjaliści od pieców na pellet drzewny przeprowadzą niezbędne pomiary, wykonają obliczenia, zainstalują i uruchomią piec. W końcu jest to instalacja, która ma służyć przez lata, działając rzecz jasna niezawodnie.

Zwróć też uwagę na:

  • sposób usuwania popiołu z paleniska – powinien gromadzić się w łatwo dostępnym pojemniku.

  • system czyszczenia rur – czy piec taki posiada.

  • żywotność rur i właściwości palnika – od nich zależy poprawne funkcjonowanie kotła.

  • obecność automatycznego podajnika na paliwo – dzięki niemu obsługa pieca jest prostsza.

  • mechanizm automatycznego czyszczenia – jego obecność sprawia, że piec sam radzi sobie ze zgromadzonym popiołem.

  • rozmiar pieca – niektóre modele są spore, technik musi więc dobrać model, który zmieści się w danej kotłowni.

Mając dobrze dobrany piec, cieszysz się ciepłem w chłodne i w mroźne dni, minimalizując jego obsługę. Jednocześnie poprawiasz jakość powietrza w swej okolicy, zachowujesz również porządek w kotłowni.

Artykuł sponsorowany

Redakcja RoyalDecor

Jestem pasjonatem designu i architektury, zafascynowanym każdym detalem wnętrz i ich estetyki. W moich artykułach znajdziesz inspiracje, porady i nowinki ze świata dekoracji oraz budownictwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?