Strona główna
Dekoracje
Tutaj jesteś
Dekoracje dekoracje jesienne

Jak wykonać dekoracje jesienne ze sznurków bawełnianych?

Data publikacji 26 listopada 2021

Spadające z drzew liście, coraz krótsze dni i nieubłaganie spadające temperatury – wszystko to jest wyraźną oznaką, że lato odeszło w niepamięć, a zastąpiła je jesień. Aby nieco przegonić kiepski nastrój, który może towarzyszyć nam zwłaszcza w najchłodniejsze dni, warto zadbać o stylowe dekoracje do domu. Dziś przedstawiamy kilka propozycji dekoracji wykonanych z bawełnianych sznurków. Niektóre z nich wymagają pewnej wiedzy jeśli chodzi o makramę, jednak inne – wykona nawet osoba, która dziś pierwszy raz spotkała się z tym terminem.

Dlaczego ozdoby ze sznurków?

Dekoracje jesienne ze sznurków bawełnianych cieszą się ogromną popularnością, a technika tworzenia różnego rodzaju przedmiotów ze sznurka bez użycia szydełka, drutów czy igły przeżywa prawdziwy renesans. Makrama, bo tak właśnie nazywa się ta technika, jest znana ludzkości od setek lat, jednak to właśnie teraz cieszy się ogromną popularnością.

Ogromną zaletą tworzenia tego rodzaju dekoracji ze sznurków jest to, że nie znajdziemy dwóch identycznych wzorów. Nawet korzystając z gotowych poradników internetowych możemy zmienić kolory czy rozmiary dekoracji tak, by różniła się od tej przedstawionej w tekście czy na filmiku. To sprawia, że makrama cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród wielbicieli unikatowych rozwiązań. Sznurki bawełniane dekoracje diy – prezentujemy sprawdzone pomysły na przyozdobienie domu jesienią!

Lampion z bawełnianych sznurków

Jesienią, gdy dni są coraz krótsze, warto zadbać o dodatkowe, nastrojowe oświetlenie. Oczywiście, trudno mówić o czytaniu czy odrabianiu lekcji przy świetle niewielkiej świeczki, jednak lampiony z ogrzewaczami wewnątrz zapewniają niepowtarzalny wygląd wnętrza i sprawiają, że wydaje się ono być zdecydowanie przytulniejsze.

Aby przygotować lampion z bawełnianych sznurków, potrzebnych jest kilka przedmiotów:

– słoiczek o wybranym rozmiarze,

– sznurek bawełniany 2 mm,

– grzebień,

– nożyczki.

Jeśli słoik pochodzi z odzysku (wcześniej znajdowało się w nim jakieś pożywienie), warto zadbać o to, by dokładnie usunąć resztki kleju i etykiety. Następnie przechodzimy do faktycznego przygotowywania lampionu. Najpierw należy odmierzyć główny sznurek: jego obwód powinien być szerszy niż słoika (tak, by można go było swobodnie obwiązać). Potem – trzeba odmierzyć i dociąć odpowiednią ilość sznurków o długości około 2,5 raza większej niż wysokość przygotowanego słoika. Jeśli zaś chodzi o ilość wspomnianych sznurków, trzeba kierować się jedną zasadą: należy przygotować tyle fragmentów sznurka, by możliwe było dokładne oplecenie słoika. Ważne, by była to wielokrotność liczby 5.

Teraz możemy zacząć przygotowywanie lampionu. Najpierw trzeba obwiązać główny sznurek wokół górnej części słoika i ukryć supeł pod spodem. Następnie – trzeba opleść słoik węzłem rypsowym, powtarzając go na całym słoiku. Na koniec – należy rozczesać zakończenia sznurków tak, by stworzyły wokół podstawy słoika „włosy” i dociąć je na długość naczynia.

Stylowa dynia ze sznurka

Gdy pomyślimy o atrybutach jesieni, wśród nich z pewnością znajdą się kolorowe liście, a także soczyście pomarańczowe dynie. Dlatego też postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, dzięki któremu można stworzyć piękne, sznurkowe dynie. Potrzebne będą:

– kawałek patyka,

– sznurek bawełniany (w naturalnym kolorze lub barwiony na pomarańczowo),

– klej na gorąco,

– przedmiot o okrągłym przekroju (np. wałek do ciasta, rolka po papierze toaletowym czy ręczniczkach papierowych itp.).

Przygotowanie dyni jest stosunkowo prostym zadaniem. Warto pamiętać, że im większa ma być nasza dynia, tym większy musi być wspomniany wyżej przedmiot o okrągłym przekroju. Przykładowo, jeżeli chcemy przygotować nieduże dynie na stół – wystarczająca będzie rolna po papierze, jednak jeżeli te sznurkowe warzywa mają przyozdobić np. parapety – warto stworzyć zdecydowanie większy okrąg – np. ze sztywnego papieru.

Po przygotowaniu niezbędnych materiałów, możemy przejść do tworzenia dyni. W pierwszej kolejności należy odciąć kawałek sznurki o długości mniej więcej odpowiadającej długości posiadanego okrągłego przedmiotu. Następnie układamy sznurek na powierzchni „formy” i zaczynamy zawijać. Gdy skończy nam się sznurek – zawiązujemy go na supełek i możemy zdjąć z formy. W ten sposób powstał pierwszy z fragmentów dyni. Ile trzeba ich przygotować? To zależy od rozmiaru całej dekoracji: jeśli jest niewielka wystarczających będzie kilka takich fragmentów, około 5-6. W przypadku większych dyni – ilość musi być odpowiednio zwiększona.

Po przygotowaniu wystarczającej ilości fragmentów dyni, można skleić poszczególne elementy klejem na gorąco. Następnie, jeszcze odrobinę kleju trzeba umieścić w górnej części dyni, niejako po środku i umieścić w niej kawałek patyczka, który będzie imitował ogonek.

Tradycyjna makrama w jesiennych kolorach

Powyższe propozycje, zwłaszcza lampion, wymagają pewnej znajomości koncepcji makramy. Jeśli zatem znamy podstawowe węzły – możemy pokusić się również o stworzenie dekoracji jesiennych ze sznurków bawełnianych właśnie w formie tradycyjnej, ściennej makramy. Jednym z prostszych wzorów są choćby piórka zrobione z bawełnianych sznurków, które – zawieszone na patykach i stworzone w jesiennych kolorach – mogą stać się niepowtarzalną, jesienną dekoracją.

Nie będziemy tutaj opisywać technik tworzenia ozdób techniką makramy, gdyż jest to zbyt rozbudowany temat. Jedno jest jednak pewne: to świetna opcja na stworzenie stylowych, jesiennych dekoracji, a przy tym wykorzystanie bawełnianych sznurków.

Partnerem artykułu jest sklep sznurki-bawelniane.pl, gdzie znajdziecie szeroki wybór sznurków bawełnianych. 

Redakcja RoyalDecor

Jestem pasjonatem designu i architektury, zafascynowanym każdym detalem wnętrz i ich estetyki. W moich artykułach znajdziesz inspiracje, porady i nowinki ze świata dekoracji oraz budownictwa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?