Montaż termoizolacji krok po kroku
Data publikacji 31 stycznia 2022Termoizolacja pozwala utrzymać przyjazny mikroklimat w każdym domu. Dobrze położona jest gwarantem niskich rachunków za ogrzewanie. Jej montaż nie jest tak trudny, jak może się to na pierwszy rzut oka wydawać. Aby to zrobić we własnym zakresie, potrzebować będziemy materiału termoizolacyjnego, pacy, kielni, mieszadła wolnoobrotowe, przy da się również dobry klej do styropianu, który nakładany jest bezpośrednio przed tynkiem cienkowarstwowym. Jak przeprowadzić prace, by efekt był zadowalający?
Klejenie styropianu do ścian zewnętrznych
Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów służących do termoizolacji. Wykorzystuje się go zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, dużych bloków, jak i budynków użyteczności publicznej. Jest stosunkowo tani, a zapewnia bardzo dobrze właściwości. Montaż nie jest specjalnie skomplikowany. Wykorzystując dobrej jakości klej do styropianu, mocujemy go bezpośrednio do ścian zewnętrznych budynku, dbając, by zachować odpowiednią płaszczyznę.
Proces klejenia nie jest trudny, musimy jednak trzymać się pewnych zasad. Na materiał termoizolacyjny nakładamy klej do styropianu w taki sposób, by znalazł się on zarówno na obrzeżach, jak i na środku każdej płyty (placki). Po nałożeniu kleju przykładamy całość do ściany i mocno dociskamy. Układanie termoizolacji przypomina trochę budowę domku z klocków. Należy zadbać o jak najdokładniejsze spasowanie konkretnych płyt, a w razie powstania szczelin, wypełnia się je na samym końcu pianką poliuretanową.
Jak zaciągnąć styropian klejem?
Po położeniu warstwy ocieplenia należy odczekać przynajmniej 24 godziny, by wszystko dobrze przeschło. Następnie stosując klej do styropianu, trzeba przykryć całą warstwę termoizolacji jego cienką warstwą, w którą wtapiamy siatkę zbrojącą. Cały zabieg ma na celu wzmocnienie powierzchni i stworzenie idealnych warunków pozwalających na nałożenie warstwy ozdobnej w postaci tynku cienkowarstwowego. Na tak przygotowanej powierzchni mogą również znaleźć się specjalne okładziny w formie imitacji desek lub kamienia.
Styropian zaciągany jest klejem przeważnie w 2 warstwach. Pierwsza służy do wtopienia siatki zbrojącej, drugą powinniśmy idealnie zakryć siatkę i wygładzić całą powierzchnię. Klej do styropianu po przeschnięciu musi zostać zagruntowany. Do tego celu wykorzystuje się specjalne preparaty. Ostatnim krokiem jest położenie warstwy wykończeniowej. W naszym kraju bardzo często jest nią tynk tzw. baranek, który zapewnia ochronę termoizolacji i nadaje ładnego wyglądu każdemu budynkowi.