Na co zwrócić uwagę przy montażu kołnierzy do okien dachowych?

Na co zwrócić uwagę przy montażu kołnierzy do okien dachowych

Poprawne zamontowanie okien dachowych w połaci dachu to kluczowa kwestia, od której zależy komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność budynku. Jednym z najważniejszych elementów całej instalacji jest kołnierz uszczelniający, który chroni wnętrze pomieszczenia przed wodą, wiatrem i utratą ciepła. Jakie rodzaje kołnierzy mamy do wyboru, w jakim celu się je stosuje, a także jak poprawnie zamontować go do okien dachowych?

Zastosowanie kołnierzy do okien dachowych

Wśród najważniejszych akcesoriów montażowych do okien dachowych z pewnością wymienić można kołnierz uszczelniający. Jest to gotowy element konstrukcyjny, będący integralną częścią okna. Wyróżniamy kilka rodzajów kołnierza uszczelniającego do okien dachowych. Wybór odpowiedniego uzależniony powinien być od typu pokrycia dachowego, wielkości okna i pełnionej funkcji. Im lepiej dopasowany kołnierz, tym lepsza szczelność oraz łatwiejszy i bardziej precyzyjny montaż, dlatego warto poświęcić chwilę dla znalezienia najlepszego modelu.

Jednym z producentów, oferujących wysokiej jakości kołnierze uszczelniające różnego rodzaju jest Dakea. W asortymencie firmy można znaleźć różne modele, odpowiadające zróżnicowanym potrzebom i rodzajem pokrycia. Wśród nich wymienić można kołnierz do pokryć płaskich, falistych, na rąbek stojący, ale także kołnierze uniwersalne, kombi, czy też specjalistyczne.

Korzyści wynikające z poszczególnych rodzajów kołnierzy uszczelniających

Dakea proponuje swoim klientom trzy rodzaje kołnierzy, z których każdy pełni inną funkcję. Zastosowanie ich zapewnia w pełni wodoszczelny montaż, oszczędność energetyczną, a także redukcję strat ciepła i skraplania. Wśród nich wyróżnia się:

Kołnierz z folii paroprzepuszczalnej (RUC) – z jego pomocą znacząco skraca się czas montażu, gdyż nie trzeba wykonywać go we własnym zakresie. Produkowany jest z odpornego na rozdarcia, elastycznego polistyrenu. Jest to rodzaj jednoczęściowej włókniny z poliuretanową powłoką dyfuzyjną, która za sprawą braku jakichkolwiek połączeń zapewnia doskonałą wodoszczelność. Jest łatwy do zamontowania i ewentualnej regulacji.

Kołnierz termoizolacyjny ze spienionego polistyrenu (IFC) – ten rodzaj kołnierza tworzy ścisłą ramę uszczelniającą wokół okna, dzięki czemu znacząco ogranicza utratę ciepła nawet do 18%. Jest on fabrycznie wstępnie przycięty, dzięki czemu jego instalacja ogranicza się właściwie jedynie do przyklejenia go do ościeżnicy okna ze strony zewnętrznej. Gwarantuje prawidłowe dopasowanie do ramy, a także zapewnia szybszy “ciepły” montaż.

Kołnierz paroizolacyjny zewnętrzny (RVB) – nazywany jest również dachową folią paroizolacyjną i ma za zadanie zapewniać odpowiednie połączenie z wewnętrzną barierą paroizolacyjną. Wykonuje się go z odpornego na parę i nieprzepuszczającego powietrza materiału. Wyposażony jest we wzmocnione narożniki, które stanowią dodatkowe wzmocnienie i chronią go przed rozdarciem, a także zgrzewane uszczelki gumowe z uszczelkami dociskowymi, dzięki czemu jest łatwy i szybki w instalacji.

https://dakea.pl/produkty/akcesoria-montazowe/

Jak zamontować kołnierz uszczelniający do okna dachowego?

Budowa kołnierza uszczelniającego składa się z bocznych elementów, a także części górnej i dolnej, która zakończona jest płaską blachą lub fartuchem elastycznym. Wystaje on i przylega do pokrycia dachowego, dzięki czemu umożliwia idealne dopasowanie do kształtu i rodzaju połaci.

Kołnierze uszczelniające do okien dachowych Dakea dostępne są w różnych wersjach, pasujących do dachówek, papy trapezowej, blachodachówki średnio i wysoko profilowanej, czy też profilowanej blachy panelowej. W przypadku okien montowanych w zestawach stosuje się zaś specjalnie do tego przeznaczone kołnierze kombi. Odpowiednio zamontowane okno dachowe zapewnia doskonałe parametry termoizolacyjne, a dobrze dopasowany kołnierz uszczelniający jest niezbędnym elementem poprawnie wykonanej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.