Nowa moda – witryna kolonialna

Witryna kolonialna zazwyczaj znajduje się w salonie obok kompletu wypoczynkowego, stołu i krzeseł. Jej uniwersalność sprawia jednak, że znajduje zastosowanie również w jadalni czy hallu. Jest to mebel różnego zastosowania, posiadający w sobie elegancję i klasykę. Jest sprzętem przeznaczonym do przechowywania, jednak dzięki jej przeszkleniu prezentujemy także umieszczone w niej przedmioty.

Zazwyczaj witryna służy do przetrzymywania zastawy stołowej, porcelany czy wazonów. Często układamy na jej półkach kolekcjonowane trunki alkoholowe. Niektórzy traktują ten mebel jako biblioteczkę, a jeszcze inni układają w niej wnętrzu kolekcjonowane przez nich bibeloty. Charakterystyczną cechą i jednocześnie ogromną zaletą witryny jest jej zamknięta forma z drzwiami, dzięki której przechowywane przez nas rzeczy są chronione od kurzu.

Witryna kolonialna z drewna

Kolonialna witryna jest meblem niezwykłym, stworzonym ze starannie dobranego egzotycznego drewna (na przykład mango, palisandru czy akacji). W klasycznej formie mebel posiada półki oraz przeszklone w całości drzwi lub jest przeszklony z trzech stron. Istnieją również witryny, które posiadają na dole szafkę oraz takie, których przeszklone drzwi taką szafkę imitują przez załączenie drewnianej płyty. Cała witryna kolonialna wykonana jest wyłącznie z drewna i szkła. Uchwyty zaś najczęściej są metalowymi gałkami. Mebel umieszczony jest najczęściej na niskim cokoliku, rzadziej są to krótkie nóżki.

Nowoczesność inspirowana stylem

Kolonialna witryna istnieje również w nowoczesnym, inspirowanym stylem wydaniu. Różni się jednak od klasycznej witryny. Posiada bowiem bardziej zamknięta formę i jest nieco zbliżona do kredensu w stylu kolonialnym lub niskiej szafy. Mebel ten w zależności od tego czy jest pojedynczy czy podwójny posiada półki zamknięte jednymi drzwiami lub parą drzwi. Nie są one jednak przeszklone jak w klasycznej witrynie, a drewniane. Posiadają w nich jedynie małe szklane “okienko”. Współczesne witryny kolonialne coraz częściej oprócz części przeszklonych półek posiadają także szuflady u dołu mebla.