Nowa moda – witryna kolonialna

Witryna kolonialna zazwyczaj znajduje się w salonie obok kompletu wypoczynkowego, stołu i krzeseł. Jej uniwersalność sprawia jednak, że znajduje zastosowanie również w jadalni czy hallu. Jest to mebel różnego zastosowania, posiadający w sobie elegancję i klasykę. Jest sprzętem przeznaczonym do przechowywania, jednak dzięki jej przeszkleniu prezentujemy także umieszczone w niej przedmioty.

Zazwyczaj witryna służy do przetrzymywania zastawy stołowej, porcelany czy wazonów. Często układamy na jej półkach kolekcjonowane trunki alkoholowe. Niektórzy traktują ten mebel jako biblioteczkę, a jeszcze inni układają w niej wnętrzu kolekcjonowane przez nich bibeloty. Charakterystyczną cechą i jednocześnie ogromną zaletą witryny jest jej zamknięta forma z drzwiami, dzięki której przechowywane przez nas rzeczy są chronione od kurzu.

Witryna kolonialna z drewna

Kolonialna witryna jest meblem niezwykłym, stworzonym ze starannie dobranego egzotycznego drewna (na przykład mango, palisandru czy akacji). W klasycznej formie mebel posiada półki oraz przeszklone w całości drzwi lub jest przeszklony z trzech stron. Istnieją również witryny, które posiadają na dole szafkę oraz takie, których przeszklone drzwi taką szafkę imitują przez załączenie drewnianej płyty. Cała witryna kolonialna wykonana jest wyłącznie z drewna i szkła. Uchwyty zaś najczęściej są metalowymi gałkami. Mebel umieszczony jest najczęściej na niskim cokoliku, rzadziej są to krótkie nóżki.

Nowoczesność inspirowana stylem

Kolonialna witryna istnieje również w nowoczesnym, inspirowanym stylem wydaniu. Różni się jednak od klasycznej witryny. Posiada bowiem bardziej zamknięta formę i jest nieco zbliżona do kredensu w stylu kolonialnym lub niskiej szafy. Mebel ten w zależności od tego czy jest pojedynczy czy podwójny posiada półki zamknięte jednymi drzwiami lub parą drzwi. Nie są one jednak przeszklone jak w klasycznej witrynie, a drewniane. Posiadają w nich jedynie małe szklane “okienko”. Współczesne witryny kolonialne coraz częściej oprócz części przeszklonych półek posiadają także szuflady u dołu mebla.

1 thought on “Nowa moda – witryna kolonialna

  1. Ciekawe witryny kolonialne można spotkać na rynku staroci. Jest wiele takich miejsc, odnowienie takiego mebla nie jest trudne. Tylko ta waga.. Bardzo ciężkie meble.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.