Odbiór mieszkania – radość, ale i odpowiedzialność

Zakup mieszkania to ekscytująca chwila. Jeszcze więcej emocji udziela się w momencie odbioru własnego M. Praktycznie czujemy, że zaraz się wprowadzimy. Nie mniej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, zanim rozpalimy naszą wyobraźnię.

Już był w ogródku, już witał się z gąską, tak mniej więcej wygląda odbiór większości mieszkań od dewelopera. Ekscytacja jest tak duża, że nie skupiamy się na meritum sprawy. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić. Własne miejsce na Ziemi to coś wyjątkowego i specjalnego. Przestrzeń, do której zawsze możemy wrócić. Warto jednak zadbać o cały proces odbioru mieszkania. Być może niezałatwienie finansowania, nie wybór lokalu, ale właśnie jego odbiór może być kluczowy w krótszej i dłuższej perspektywie. Gdy sami nie czujemy się pewnie, rozsądne będzie poproszenie o pomoc profesjonalisty.

Rozproszona uwaga i marne skutki

Zakup mieszkania może nas słono kosztować. Nie jest to groźba, ale fakt, który warto sprawdzić choćby u znajomych, którzy kupowali mieszkanie od dewelopera. Ten ostatni najczęściej jest profesjonalistą. Nie mniej również jemu może podwinąć się noga. Wszystkie niedociągnięcia, wady lub niezgodności możemy wypunktować właśnie podczas oglądania nieruchomości. Odbiór mieszkania to nie jest jego prezentacja! Wizyta powinna obejmować rewizję zapisów w umowie i przegląd planów względem rzeczywistości. Krzywe ściany, źle poprowadzona instalacja lub porysowane okna mogą zostać naprawione na koszt dewelopera. Oczywiście są normy, które dopuszczają odchylenia, ale czy 5% dla ściany działowej jest dopuszczalne, czy nie? Większość osób nie ma pojęcia o prawie budowlanym i normach. Zapewnienie, że ktoś poprawi jakąś usterkę w terminie przyszłym, to ustna deklaracja, z której łatwo się wykpić. Chyba że znajdzie się w protokole odbioru, to inna sprawa.

Profesjonalne wsparcie

Jeżeli sami nie pracujemy w branży budowlanej, to może być nam ciężko określić czy nieruchomość, którą wizytujemy, spełnia wszystkie wymogi. W tym miejscu warto zabrać na takie spotkanie profesjonalistę. Jest nim najczęściej inżynier lub inspektor budowlany z wiedzą, doświadczeniem i narzędziami. W końcu wspomniane odchylenie ściany, a także metraż trzeba w jakiś sposób zmierzyć. Jeśli płacimy za 70 m2, to chcemy na takiej przestrzeni funkcjonować. Niektóre narzędzia to coś więcej niż poziomnica i miarka, które sami możemy przynieść z domu. Często wykorzystuje się zaawansowany sprzęt, który potrafi sprawdzić, czy gdzieś nie wydostaje się wilgoć np. z rur. Może nie pojawi się za miesiąc, ale po pół roku nieszczelna rura może wyrządzić dużo szkód. Nawet jeśli winę za to weźmie na siebie deweloper i naprawi nam szkodę, to nerwów nikt nam nie zwróci. Stresu przy odbiorze mieszkania najpewniej nie będzie, właśnie przez te pozytywne emocje. Nie mniej pojawi się on, gdy zaczniemy znajdować usterki. Rysa na szybie lub słabo uszczelnione okno mogą w dłuższej perspektywie nam doskwierać. Dlatego odbiór mieszkania warto przeprowadzić ze specjalistami. Takie usługi znaleźć można np. na https://odbiorymieszkan.info/odbior-mieszkania.

Przyjdź na gotowe

Podsumowanie odbioru z inspektorem każdorazowo skończy się protokołem odbioru. Od nas zależeć będzie czy poziom znalezionych wad i usterek jest poważny, czy akceptowalny i zgodzimy się na zaparafowanie stosownych papierów. Nie mniej protokół odbioru trafi do dewelopera, który ma określony czas na ustosunkowanie się do wad. Jeśli je uzna, to w kolejnym kroku wyznacza się termin, w którym ekipa poprawi wskazane usterki. Po ich naprawie sprawę można uznać za załatwioną, a do mieszkania zapraszamy naszą ekipę remontową, która zajmie się wykończeniem powierzchni.

Skorzystanie z usług inżyniera budowlanego pozwoli nam oszczędzić pieniądze, które potencjalnie musielibyśmy przeznaczyć na remont lub naprawę. Większości kłopotów z pewnością można uniknąć przy odpowiednim wsparciu. Później przyjdzie czas na przyjemniejsze kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.